10X22T

Intrebari cu caracter general despre armele si accesoriile folosite pentru autoaparare.

Moderators: Alin C., radu.b, Administrator

10X22T

Postby folhasek » Tue Feb 23, 2010 12:21 pm

In curand o sa fiu posesor de Record Cop 10x22t , asa ca ma intereseaza munita 10x22 . Am citit undeva pe forum despre munitia UAG cu steluta , cu o putere marita ( se pare ) , am auzit de munitia WADIE . Poate se incordeaza cineva cu relatii sau cunostinte despte aceste munitii . In alta ordine de idei , ce munitie calibrul 10x22t se gaseste in Republica Moldova ?? Cei de la Cartus vad ca Nu raspund la emailuri asa ca ma simt nevoit sa fac un ''studiu de piata'' :D Cu siguranta cei din Rep. Moldova tre sa aiba si altceva decat PG si Uag nu?? Si care e procedura de cumparare acolo daca eshti ''nebastinas'' ?? Pentru o cutie de munitie tre sa mergi musai la ''MAI'' din Chisinau ?? Sau se poate rezolva doar cu permisul ??

P.S. A incercat cineva un cartus PG cu bila de UAG ?? :D
folhasek

Re: 10X22T

Postby hedone » Tue Feb 23, 2010 12:28 pm

Si daca intrebai pe topicul dedicat pistolului, crezi ca nu-ti raspundea nimeni?
Chiar trebuie sa deschidem topic nou si pentru a intreba cat e ceasul?
Fara suparare
Rohm RG88
Zoraki Mod. 914

www.romsdc.ro
hedone

Postby folhasek » Tue Feb 23, 2010 12:45 pm

Ma gandesc ca poate afla lumea mai multe despre munitia 10x22 , asta fiindca 95% din pistoalele cu bila de cauciuc din tara sunt cu calibrul 10x22 . Poate afla si Arrow de neajunsurile munitiei 10x22 comercializate la noi ( UAG si PG ) si poate poate consumatorii vor fi si ei servitzi cu oferte noi . Si ca sa citez pe ''cineva'' , Mobilizarea de pe acest topic duce la atingerea obiectivului''.......adica munitie mai buna , macar un PG cu bila mai dura :D
folhasek

Postby BARTHY 2 » Tue Feb 23, 2010 3:19 pm

10x22T = 220T :lol:

Lasa-l Doamne iarta-ma de Record ca-ti dau eu un pistol adevarat si munitie buna de o sa ma pomenesti. Ai doar rabdare pana dupa macinici.
Rhöm RG88 cal. 10x22T (steel barrel ) ; Carpaţi cal. 9mm PAK
Image
“feci sed iure feci"

Încrede-te în Dumnezeu şi ţine-ţi praful de puşcă la adăpost de umezeală (Oliver Cromwell)
BARTHY 2

Postby Babanu » Tue Feb 23, 2010 3:26 pm

Chiar ma gandeam si eu, in epoca de fier (otel) tu vrei sa-ti mai cumperi zamak? Totusi... sa fim seriosi :twisted: Inteleg ca e mai ieftin dar parca tot un Wasp sau un CZ ar fi mai indicat :wink:
Fort 17R MOD - 9mm PA (FOR SALE)
Ekol Viper - 9mm R (FOR SALE)
Babanu

Postby folhasek » Tue Feb 23, 2010 7:50 pm

Babanu wrote:Chiar ma gandeam si eu, in epoca de fier (otel) tu vrei sa-ti mai cumperi zamak? Totusi... sa fim seriosi :twisted: Inteleg ca e mai ieftin dar parca tot un Wasp sau un CZ ar fi mai indicat :wink:

Ohoooo...ar merge un CZ , adevarat graieshti , daca as avea destui bani , iar de-i aveam , sigur ma batea gandul sa fug dupa un Fort . Un Record e 700 Ron , un CZ....va fi macar 2.200 Ron ( asa aproxima Domnul Radu ) . Daca ma imprumuta Nedumeritul cu restul care imi lipseshte...... :lol: Recordul e micut , poate fi ascuns usor sub haine si cu o munitie pe masura luata de la Moldoveni , eu cred ca e suficient . Din pacate bugetul meu e prejudiciat rau de tot , fara sperante majore de redresare , asa ca..........Recordul e tot ce-mi ramane .
folhasek

Postby folhasek » Tue Feb 23, 2010 7:53 pm

P.S Wasp e urat rau de tot , nu zic ca e ineficient , dar e absolut NEatragator pentru un pistol
folhasek

Postby folhasek » Tue Feb 23, 2010 8:17 pm

Babanu wrote:Chiar ma gandeam si eu, in epoca de fier (otel) tu vrei sa-ti mai cumperi zamak? Totusi... sa fim seriosi :twisted: Inteleg ca e mai ieftin dar parca tot un Wasp sau un CZ ar fi mai indicat :wink:

Inca ceva . Ma uitam astazi pe net si am vazut destui producatori de arme cu munitie ''adevarata'' care folosesc si ei Zamacul in constructia armelor. Hi point de exemplu , care foloseste zamacul atat la pistoale cat si la pusti http://www.thefiringline.com/forums/sho ... ?p=3940540 dar si Cobra Enterprises care foloseste zamacul la pistoalele sale. Este adevarat ca folosesc otelul la componentele supuse ''stresului'' cel mai ridicat , dar destule zamacuri care se vand pe la noi au teava , camera cartusului si alte componente din otel Nu ???
folhasek

Postby macarici » Wed Feb 24, 2010 10:58 am

folhasek wrote:P.S Wasp e urat rau de tot , nu zic ca e ineficient , dar e absolut NEatragator pentru un pistol

Frumusetea e ceva relativ!
Si nu de parada imi iau un pistol,sa defilez cu el la cingatoare.
Iar eu personal,nu-l vad urat in poze,ca nu m-am invrednicit sa-l vad inca
de-a devaratelea!Poate azi,daca s-o mai gasi! :wink:

Peste 6 luni le dam dracu' de pistoale de otel si ne intoarcem la zamacuri! :lol:
Dupa buget,coane Fanica!
Image
macarici

Postby Pytic » Wed Feb 24, 2010 11:18 am

macarici wrote:
folhasek wrote:P.S Wasp e urat rau de tot , nu zic ca e ineficient , dar e absolut NEatragator pentru un pistol

Frumusetea e ceva relativ!
Si nu de parada imi iau un pistol,sa defilez cu el la cingatoare.
Iar eu personal,nu-l vad urat in poze,ca nu m-am invrednicit sa-l vad inca
de-a devaratelea!Poate azi,daca s-o mai gasi! :wink:

Peste 6 luni le dam dracu' de pistoale de otel si ne intoarcem la zamacuri! :lol:
Dupa buget,coane Fanica!

O mica precizare:
Legislatia privind comercializarea, detinerea,portul si uzul de arme neletale etse inca la parlament. Saptamana trecuta discutam cu un comisar din Craiova, si imi spunea ca aceasta legislatia aduce ceva imbunatatiri:nu mai trebuie sa mergi la o droaie de doctori pentru ”apt psihologic” ca stiu baietii cum se da un aviz-a se citi pe banuti-iar taxele vor scadea,pentru ca nu vor mai fi considerate produse de lux,supuse unei accize de 100%.Ce va fi mai dur,verificarea in teren (vecini,colegi,rude,etc.) si se va pune accent pe asta. Asa ca daca nu va intelegeti cu cineva...Ghinion!
Dar la cumparare si detinere,omul imi spunea ca va fi mai usor pentru cei care nu cumpara o arma doar pentru a avea ceva agatat de bracinari,sau cu care sa instige/sugereze/ defileze. Drept urmare...Cred ca peste 6 luni ne vom permite niste jucarii pentru baieti mari mai bune.
Pytic

Postby ukmmar » Wed Feb 24, 2010 11:32 am

Este cale lunga de la cumparare si detinere pana la PORT si agatat la bracinari.Cumpararea si detinerea este una si portul de arma si utilizarea ei in scop de autoaparare este alta si calea este al naibii de lunga intre ele.Eu zic ca adevarata miscare va fi abia atunci cind vom fi nivelati de legislatia europeana si vom avea un regim ca al Germaniei sau Frantei.Atunci poate copii nostri vor sti ce si cum.Daca va mai fi speta umana pe aici.
Cu bulgarii este clar eu am mai citit citeva nopti pe forumul acesta si am vazut pe undeva ceva despre un Ekol Viper pe bila adus oficial in vama si inregistrat ca atare de AEST.Acum poate pentru ca acela era revolver si nu pistol?Nu stiu daca se face diferenta.Chestia este ca asa cum spun cei de la AEST daca vanzatorul iti trece la tipul munitiei gaz si rubber ei nu au probleme.Ala din bulgaria nu are voie sa iti vinda munitie cu bila - OK.Ala din bulgaria nu are voie sa iti vinda pistol cu bila dar el iti vinde unul cu gaz care poate fi folosit acolo unde legea permite si cu munitie de cauciuc.Tu nu esti bulgar si pleci cu el in Romania.Il declari la vama si gata.Asta este ca si cum englezii nu iti vind masini produse la ei ca ale lor merg pe stanga.Ar fi culmea!
Tanfoglio FT10x22 şi autorizatie pentru al doilea care sta sa ajunga! Nu dau inca marca - otel - cu teava lisa!
Incarcator cu 14 / 17 sau 21.
ukmmar

Postby Pytic » Wed Feb 24, 2010 11:59 am

[quote="ukmmar"]Este cale lunga de la cumparare si detinere pana la PORT si agatat la bracinari.Cumpararea si detinerea este una si portul de arma si utilizarea ei in scop de autoaparare este alta si calea este al naibii de lunga intre ele.Eu zic ca adevarata miscare va fi abia atunci cind vom fi nivelati de legislatia europeana si vom avea un regim ca al Germaniei sau Frantei.Atunci poate copii nostri vor sti ce si cum.Daca va mai fi speta umana pe aici.
Cu bulgarii este clar eu am mai citit citeva nopti pe forumul acesta si am vazut pe undeva ceva despre un Ekol Viper pe bila adus oficial in vama si inregistrat ca atare de AEST.Acum poate pentru ca acela era revolver si nu pistol?Nu stiu daca se face diferenta.Chestia este ca asa cum spun cei de la AEST daca vanzatorul iti trece la tipul munitiei gaz si rubber ei nu au probleme.Ala din bulgaria nu are voie sa iti vinda munitie cu bila - OK.Ala din bulgaria nu are voie sa iti vinda pistol cu bila dar el iti vinde unul cu gaz care poate fi folosit acolo unde legea permite si cu munitie de cauciuc.Tu nu esti bulgar si pleci cu el in Romania.Il declari la vama si gata.Asta este ca si cum englezii nu iti vind masini produse la ei ca ale lor merg pe stanga.Ar fi culmea!
Portul si uzul sunt reglementate de lege.Ca e depasita legea,asta e o alta discutie. Pe mine personal ma interesau anumite aspecte, ca sa nu fac vreo traznaie si sa imi iau un pistol-nu sunt fan revolver- care sa nu poata folosi munitie cu bila. Si am verificat clasicul sotis al vecinilor nostri,dar am gasit numai gas/signal guns,adica cele cu gaz, nu cu bila. Apoi m-am documentat si am aflat ca la vecinii cu zarvaturi nu iti permite legea sa tragi cu bila de cauciuc, iar de comercializat,nici vorba. Am citit pe forum ca anumite arme cu gaz pot folosi si bila de cauciuc. Mie unul mi-a placut Rohm RG96, si de aceea am deschis subiectul.
Daca cineva de arrow ma poate lamuri,raman dator. Si client al dansilor pe viata.
Multumesc frumos
Pytic

Postby ukmmar » Wed Feb 24, 2010 12:40 pm

Inca odata, aici pe foum am citit ca se poate lua fara probleme si asa ceva din bulgaria.Adica un pistol care sa suporte si bila pe teava si la ei sa fie folosit pe gaz.Din cite am studiat aici pe forum am gasit ca ZORAKI mod 914 poate face asa ceva si Ekol Viper 2.5".Iata un link la ceva topic pe problema http://www.arw.ro/forum/viewtopic.php?f=10&t=1867&p=19770&hilit=Ekol+viper#p19770. Dea asemenea poti vedea pe o pagina din acest forum (eu chiar am citit si citesc forumula acesta asa imbarligat si poluat cu este)http://www.arw.ro/forum/viewtopic.php?f=10&t=1634&hilit=ekol+viper&start=195.
Aici gasiti printre altele si un link spre un document PDF care este eliberat de producatorul Voltran pentru Ekol Viper 2.5".Asta gasiti aici: http://www.b46.me/imgz/Ekol_Viper_25.pdf.Logica simpla imi spune ca pe vinzator nu il doare sa scrie pe factura in conformitate cu cartea tehnica a armei in conditiile in care el ca vanzator are in fata actele doveditoare ca vinde catre un cetatean al altui stat din UE si daca el nu vinde munitie de genul interzis in BG.Si cum pe chestia asta am citit ca se pliaza si cei de la AEST si mai nou in toate magazinele noastre de arme la pistoalele cu gaz se scrie ca pot trage si cu bila - la cele care chiar pot fizic sa faca aceasta - atunci nu vad mari impedimente.Doar sa gasesti o limba comuna in care sa te intelegi cu vanzatorul bulgar si sa ii poti explica totul.
Dar de ce nu se asteapta venirea unui CZ 83 la Arrow?!
Tanfoglio FT10x22 şi autorizatie pentru al doilea care sta sa ajunga! Nu dau inca marca - otel - cu teava lisa!
ukmmar

Postby ulise » Wed Feb 24, 2010 1:33 pm

ukmmar wrote:Inca odata, aici pe foum am citit ca se poate lua fara probleme si asa ceva din bulgaria.Adica un pistol care sa suporte si bila pe teava si la ei sa fie folosit pe gaz.Din cite am studiat aici pe forum am gasit ca ZORAKI mod 914 poate face asa ceva si Ekol Viper 2.5".Iata un link la ceva topic pe problema http://www.arw.ro/forum/viewtopic.php?f=10&t=1867&p=19770&hilit=Ekol+viper#p19770. Dea asemenea poti vedea pe o pagina din acest forum (eu chiar am citit si citesc forumula acesta asa imbarligat si poluat cu este)http://www.arw.ro/forum/viewtopic.php?f=10&t=1634&hilit=ekol+viper&start=195.
Aici gasiti printre altele si un link spre un document PDF care este eliberat de producatorul Voltran pentru Ekol Viper 2.5".Asta gasiti aici: http://www.b46.me/imgz/Ekol_Viper_25.pdf.Logica simpla imi spune ca pe vinzator nu il doare sa scrie pe factura in conformitate cu cartea tehnica a armei in conditiile in care el ca vanzator are in fata actele doveditoare ca vinde catre un cetatean al altui stat din UE si daca el nu vinde munitie de genul interzis in BG.Si cum pe chestia asta am citit ca se pliaza si cei de la AEST si mai nou in toate magazinele noastre de arme la pistoalele cu gaz se scrie ca pot trage si cu bila - la cele care chiar pot fizic sa faca aceasta - atunci nu vad mari impedimente.Doar sa gasesti o limba comuna in care sa te intelegi cu vanzatorul bulgar si sa ii poti explica totul.
Dar de ce nu se asteapta venirea unui CZ 83 la Arrow?!

Nu se pot cumpara decat arme cu gaz din Bulgaria.
Nu se pot inregistra decat ca arme cu gaz chiar daca ele pot trage si cu bila(in mod ilegal desigur).
Poti incerca pe pielea ta ca sa te convingi :D
Daca n-ai nimic de spus mai bine taci!
ulise

Postby ukmmar » Wed Feb 24, 2010 1:46 pm

Am cautat pe forum si in continuare pe net si am gasit ce mi-a trebuit.Am fost dimineata aceasta la AEST si am cerut explicatii amanuntite.Este limpede pentru mine si nu vreau sa conving si pe altii.Exista premisele absolut legale sa cumperi din BG si o arma ce are notat la calibru si PAK si PA.Scurt si clar! Treaba asta tebuie sa fie scrisa explicit in factura si atunci treaba este clara si legala si la PCTF si la AEST.Cum eu m-am axat la CZ 83 nu mai sunt curios de vizita la Ruse nu mai am ce sa combat sau sa explic aici ceva cuiva.Pentru mine este limpede.Este absoolut legal si se pot aduce in conditiile explicate mai sus.
ukmmar

Next

Return to Discutii diverse