INCIDENTE ILEGALE CU NELETALE

Intrebari cu caracter general despre armele si accesoriile folosite pentru autoaparare.

Moderators: Alin C., radu.b, Administrator

Re: INCIDENTE ILEGALE CU NELETALE

Postby fane satar » Wed Nov 07, 2012 6:45 pm

Pe mine m-ati facut pistolar de coltul strazii...de ei ce mai ziceti ?
ROHM RG88
FORT 17R .45 rubber
fane satar

Postby 7Coline » Thu Nov 08, 2012 12:11 pm

fane satar wrote:Pe mine m-ati facut pistolar de coltul strazii...de ei ce mai ziceti ?

Ma cum reusesc astia sa traga 54 de focuri de arma si sa nimereasca doar 1 ?
Glock 19 + XS Big Dot 24/7 Express + TLR 3

IRESPONSABIL²
7Coline

Postby fane satar » Thu Nov 08, 2012 12:47 pm

Asta e si intrebarea mea. Si din pistol cu gaze sa il modifice in asa fel sa traga cu proiectil metalic si sa mai faca si ravagii. Cum e posibil ca aia care au tras sa nu fie arestati?
ROHM RG88
FORT 17R .45 rubber
fane satar

Postby Safe&Sound » Thu Nov 08, 2012 12:59 pm

Eu sunt convins ca e o aberatie de genul celor impastiate pe la mai toate posturile de stiri varsate la tv de dragul rating-ului de catre "profesionistii in stiri". Cei care au tras cu arma scurta stiu prea bine ca pentru a trage 50 de cartuse iti trebuie mimim trei incarcatoare pline ochi, iti trebuie antrenament, iti trebuie o pregatire pe care derbedeii aia pe care i-am vazut in imagini m-as mira tare sa o aiba.
Asta este inca un motiv care sa ma convinga ca am decis bine cand mi-am sters din grila de programe mizeriile de canale de stiri, pline ochi de dejectiile unor "profesionisti in stiri" si de manipulari ale populatiei facute la ordunul patronilor si am ales ca in putinul timp petrcut in fata tv-ului sa ma informez doar de la TVR Info. Si atat.
Treaba nasoala e ca acu' nu mai emite TVR Info si uite cum am sa raman eu un neinformat :)
Safe&Sound

Postby tiger » Thu Nov 08, 2012 2:42 pm

Safe&Sound wrote:Eu sunt convins ca e o aberatie de genul celor impastiate pe la mai toate posturile de stiri varsate la tv de dragul rating-ului de catre "profesionistii in stiri". Cei care au tras cu arma scurta stiu prea bine ca pentru a trage 50 de cartuse iti trebuie mimim trei incarcatoare pline ochi, iti trebuie antrenament, iti trebuie o pregatire pe care derbedeii aia pe care i-am vazut in imagini m-as mira tare sa o aiba.
Asta este inca un motiv care sa ma convinga ca am decis bine cand mi-am sters din grila de programe mizeriile de canale de stiri, pline ochi de dejectiile unor "profesionisti in stiri" si de manipulari ale populatiei facute la ordunul patronilor si am ales ca in putinul timp petrcut in fata tv-ului sa ma informez doar de la TVR Info. Si atat.
Treaba nasoala e ca acu' nu mai emite TVR Info si uite cum am sa raman eu un neinformat :)

Pe TVR 1 si 2 sunt cam aceleasi stiri. Pentru TVR info am auzit ca nu ar mai fii fonduri...

Referitor la stirea de mai sus, normal ca sunt numai aberatii.
E mai usor sa spui ca a fost o neletala la care are acces tot romanul decat sa recunosti ca clanurile de derbedei(mafioti nu-i putem numii, nu au calitatile necesare pentru asa ceva :lol: ) au deja arme reale pe glont, dar ne prefacem ca nu stim 8)
tiger

Postby mariusica » Fri Nov 09, 2012 1:48 am

Ok, sunt de acord ca sunt asa-zisi "profesionistii in stiri" si sunt doar in cautarea senzationalului.....DAR ce spuneti despre acel anchetator sau procuror( nu-mi mai aduc bine aminte exact)...care declara (citez din memorie, cu aproximatie) ca : " e posibil sa se fi folosit o arma de foc sau poate ca nu o arma de foc ci una cu gaze". Acela este profesionist sau neprofesionist cand declara ca arma cu gaze nu este arma de foc? :roll:
Ok, televiziunile traiesc din senzational, dar autoritatile nu ar trebui sa dea dovada de profesionalism? Parca si "autoritatile" ofera totul pe tava si sunt sursa de dezinformare principala....daca de la procurori/anchetatori pleaca informatii gresite/eronate/elucrubante....cei care ar trebui sa fie cunoscatori in domeniu....ce pretentii sa mai avem de la "jurnalisti"?
mariusica

Postby tevez » Fri Nov 09, 2012 8:50 am

mariusica wrote: Acela este profesionist sau neprofesionist cand declara ca arma cu gaze nu este arma de foc?

Încadrarea legală a puşcoacelor cu gaze ca "arme de foc neletale" trebuia s-o cunoască, evident. :evil:

Armele neletale şi replicile sunt uşor de clasificat pentru noi, care suntem pasionaţi de ele sau mai
bine zis forţaţi să fim pasionaţi din cauza accesului mai greu la arme letale. Dar pentru un "profan"
e foarte greu că aude de "arme cu gaze" în sensul dat de lege, mai sunt şi replicile de airsoft care
trag cu bb-uri de 6mm din plastic propulsate de "green-gas", mai aud pe la "cei mari" de principiul
împrumutului de gaze şi gata, i-ai băgat în ceaţă.
tevez

Postby tiger » Fri Nov 09, 2012 6:39 pm

Sa nu mai vorbim ca, chiar exista pistol cu gaze care nu este o arma de foc, si pentru care nu este necesar permis.http://www.youtube.com/watch?v=FareaAf1Q7Q 8)

Legat de caz, e clar ca nu e cazul sa se fii folosit asa ceva.
tiger

Postby 7Coline » Fri Nov 09, 2012 6:46 pm

tiger wrote:Sa nu mai vorbim ca, chiar exista pistol cu gaze care nu este o arma de foc, si pentru care nu este necesar permis.http://www.youtube.com/watch?v=FareaAf1Q7Q 8)

Legat de caz, e clar ca nu e cazul sa se fii folosit asa ceva.

:lol: Glorified pepper spray ?
:twisted:

IRESPONSABIL²
7Coline

Postby dcrist » Sat Nov 10, 2012 9:50 am

Opreste-ti vizitatorii nepoftiti! Ramai calm si lasa-i reci....pe urma suna la 112;)
dcrist

Postby tiger » Sun Nov 25, 2012 9:29 pm

http://www.antena3.ro/romania/un-barbat-a-fost-impuscat-intr-un-fast-food-din-filiasi-193385.html

Nu bag mana in foc ca lucrurile s-au petrecut cum sunt descrise in aceasta relatare. asta din cauza presei de cacao din tara noastra, care numai de adevar nu e interesata, dar daca e asa cum s-a relatat e grav. Nu se mai intelege nimic din toate astea, pai vine derbedeul il face KO pe prietenul, fratele nu conteaza pe cine un apropiat, sau chiar un strain, eu intervin si dupa toate astea iau 24 ore arest preventiv?
Nu e vorba doar de aceasta relatare care intre noi fie vorba la ce fete aveau cei din gasca cu "pistolarul"...., dar asa in geeral da de gandit.
tiger

Postby aurorauno » Sun Nov 25, 2012 10:45 pm

Pai hai sa studiem ce inseamna autoaparare....ceva cu atac injust parca,in cazul de fata,din ce se vede pe filmare "pistolarul" era cu inca 2,toti 3 suficient de corpolenti cat sa-i faca fata amarutului impuscat(care pare mai somalez).Era nevoie de arma?Eu stiu ca arma o scoti cand esti incoltit si nu mai ai solutie,nu ca sa razbuni pumnul primit de prietenul tau de un ametit(de bautura probabil)....parerea mea...
Smith&Wesson Military&Police Compact - 9x19mm
"No weapon formed against me shall prosper
And every tongue that rises against me in judgement thou shall condem "
'
aurorauno

Postby 7Coline » Mon Nov 26, 2012 12:56 am

Nu a fost justificat uzul de arma . Cel care la lovit pe barbat cu pumnul s-a oprit dupa acea lovitura , nu avea intentia sa il omoare , pur si simplu statea acolo. Acolo trebuia facut un apel la 112 si cam atat. La cum o scos ala arma tind sa cred ca il manca tragaciul de ceva vreme , cauta motiv sa faca uz de arma ca sa isi impresioneze aghiotantii. Iar faptul ca doar o persoana a sunat la 112 denota cat de nepasatori,ignoranti si fricosi is romanii.

IRESPONSABIL²
7Coline

Postby aurorauno » Mon Nov 26, 2012 10:26 pm

http://www.antena3.ro/romania/barbat-im ... 93536.html
Stiu ca suntem la topicul cu neletale dar deocamdata sunt sceptic ca s-a tras cu AK-uri.P-alea de la Ciorogarla sigur le-au recuperat pe toate? :D
Smith&Wesson Military&Police Compact - 9x19mm
"No weapon formed against me shall prosper
And every tongue that rises against me in judgement thou shall condem "
'
aurorauno

Postby vikkktor » Tue Nov 27, 2012 12:07 am

Nu au recuperat armele de la Ciorogarla in totalitate asa cum nici pe alea pierdute la ,,revolutie,, nu le-au mai gasit...Aia nu s-au impuscat cu arme neletale ,,modificate,, ci cu arme REALE cu glont...tot asa cum astazi au tras in strada cu arme reale nu cu pocnitori...dar, sunt anumiti reprezentanti ai IGPR compartiment arme care fac ,,fapte eroice,, in teren numarand gloantele comerciantilor si vai de mama lor daca uita unul sa-l treaca in registre sau sunt preocupati sa dea indicatii pretioase AESP-urilor ca au depasit ,,cota,, de autorizatii acordate lunar...cam asa stam la 22 de ani dupa caderea comunismului...sunt personaje puse in functii de conducere care nu numai ca nu respecta si nu aplica LEGEA ACTUALA, dar, isi fac si un titlu de mandrie din asta, afirmand, senin ca ei nu sunt de acord cu ea...simplu...cati din bucuresteni primesc autorizatie de scurte colectie? asta la 7 ani de cand e legea in vigoare...cati primesc la timp autorizatiile pt care platesc taxe ..la normal,, sau ,,la urgenta,,?? cati dintre ei fac plangere la parchet cf art 246CP , abuz in serviciu???...cati comenteaza pe la colturi nemultumiti, dar DOAR ATAT???..atunci sa nu va mai mirati stimati forumisti...copilul care nu zbiara, nu primeste tata, a spus un mare comandant in ale armelor..si cred ca avea dreptate, din pacate...sunt multi privitori ai acestor discutii forumiste care au fost suspusi abuzurilor de tot felul care mai de care mai ,,rafinate,, dar, probabil experienta vietii traite in comunism i-a facut sa devina cocosati si obedienti, lucru care nu face decat sa dea aripi unor politisti ai AESP-urilor care privesc in continuare ca pe un prezumtiv infractor sau ,,terorist,, ca oricum e la moda, pe orice posesor sau viitor posesor al unei arme...numai o atitudine constanta si vigilenta de amendare a unor asemenea derapaje de la lege, atitudine facuta in comun, poate duce la disparitia din randul politiei a unor asemenea ,,elemente retrograde,, ...si numai dupa asta putem spera la o lege moderna si europeana, in care, orice cetatean sanatos psihic si cu cazier curat poate detine o arma de foc la domiciliu, nu pentru ca este violent, ci pentru a se apara de violenta unor semeni ...numai asa `putem sa impunem clar realitatea ca o societate inarmata este mai sigura si mai civilizata, pt ca ,,frica pazeste pepenii,,...numai asa putem sa aratam un adevar cunoscut, ca in actualul context, politia romana si nu numai, nu e capabila sa ne apere pe fiecare dintre noi in parte si trebuie sa nu ne fie refuzat dreptul de a ne apara pe noi si familiile noastre si cu arme de foc...arma este o unealta, ca si cutitul, ciomagul si nu trebuie sa fie accesul la ea cenzurat in modul acesta de catre niste reprezentanti ai statului, fie ei si politisti , care in mare parte a lor isi desfasoara cariera in spatele unui birou, nemaivand de mult contact cu realitatea stradala...a trebuit sa treaca ani de zile pana a aparut cazul Iovan pt a avea o lege a legitimei aparari, lege fundamentala intr-un stat democrat, oare cati cetateni vor mai trebui sa fie talhariti, violati, ucisi pana ,,capetele luminate,, ce conduc sa realizeze ca fortele de ordine sunt din ce in ce mai depasite de situatie si se impune o lege corecta si europeana a armelor, fara interpretari, fara parti ,,cetoase,, care sa permita cetateanului onest sa se apere de cetateanul infractor cu arme, nu cu jucarii cu bile, alice sau gaze, botezate intr-un mod ilogic ,,arme neletale,,...adica virgina curva...in cate tari este nevoie de permise si autorizari inepte pentru niste jucarii cu cauciuc, gaze, sau cu aer comprimat?...in cate tari ati vazut ca se poarta cu mandrie in tocuri jucarii de genul asta de catre adulti?? daca ne purtam ca niste copii, la aniversarea de 50 de ani o sa primim inerent o masinuta de fier careia i se deschid usile si o acadea sa o sugem...cate din incidentele cu arme de foc inca mai au autori necunoscuti??..anii 90 au debutat in sensul acesta, cu un bucurestean mitraliat dimineata in strada, unde sunt autorii??..de ce sunt romanii socotiti nepregatiti si prosti in a detine si folosi arme de foc? de ce lasa ciobanii cu buna stiinta oile in calea lupilor, desi rolul lor este sa le protejeze?? de ce nu fac romanii nimic in acest sens?? de ce nu invata din experienta de exemplu a NRA-ului, care rezista cu succes, incercarilor guvernelor americane de a le confisca libertatea prin diverse legi antigun?? de ce nu observa nimeni ca dupa 2005 cand Australia a limitat accesul la arme a civililor, infractiunile cu arme de foc au crescut de 900 de ori procentual??..de ce se discuta pana la paroxism despre incidente nefericite cu arme, gen Perla, dar, in schimb, nu se popularizeaza si cate nenorociri au fost evitate prin posesia unei arme??...oaia care ridica capul spre cer, devine lup...sa incercam sa ne mai oprim totusi din pascutul asta domestic, pe care il practicam de prea mult timp...
vikkktor

PreviousNext

Return to Discutii diverse