O intrebare tampita...

Intrebari cu caracter general despre armele si accesoriile folosite pentru autoaparare.

Moderators: Alin C., radu.b, Administrator

Re: O intrebare tampita...

Postby bozo » Thu Aug 30, 2012 4:29 am

da, se trece separat in permis, in rubrica respectiva
bozo

Postby fane satar » Thu Aug 30, 2012 8:15 am

Multumesc pt raspunsul promt Bozo. Numai bine. Va salut!
ROHM RG88
FORT 17R .45 rubber
fane satar

Postby tevez » Thu Aug 30, 2012 9:58 am

Dacă din armă cu gaze o transformi în armă cu bile de cauciuc, nu e chiar aşa simplu. Teoretic
se poate, practic nu vei găsi armurierul potrivit. PA şi PAK asta înseamnă, nu?
Înlocuirile de ţeavă la RG de exemplu sau alte reparaţii care nu schimbă destinaţia armei sau
încadrarea ei dpdv legal se fac la orice armurier autorizat, asta cu transformarea armei cu gaz
într-una cu bile...e mai complicat.
tevez

Postby bozo » Thu Aug 30, 2012 2:04 pm

Am un prieten care si-a cumparat un kit de conversie de la 9 mm luger la cal .22 lr, deci legal se poate, pentru ca la el s-a schimbat categoria armei de tot, de la paza si aparare la arma de tir.
Tehnic nu stiu cat de usor e, imposibil sigur nu e.
bozo

Postby tevez » Thu Aug 30, 2012 5:18 pm

Da, la letale este şi rubrică specială pentru ţeavă de rezervă parcă, iar kituri de .22 lr sunt pe la mai toţi
producătorii, în schimb să faci din gaz bilă e mai greu spre imposibil.
Ştiu că au fost arme neletale pe care turcii le-au făcut identic, atât varianta pe bilă, cât şi pe gaz, trebuie
doar desfiletat opritorul de pe ţeavă: viewtopic.php?t=1634 dar cei care au
urmat paşii din topicul respectiv au înmatriculat arma direct pe bilă, nu au schimbat categoria după
aceea. Sugur, dacă se încumetă vreun temerar să facă operaţiunea, îl rugăm să posteze şi pt. restu'
lumii, dar nu cred că mai merită în condiţiile actuale: Zoraki se găseşte la Arrow sub denumirea de
Streamer direct pe bilă de cauciuc şi la un preţ ok, revolver există Alfa Steel, există Fort, GP, Steyer,
CZ, ăsta nou austriac...
tevez

Postby fane satar » Thu Aug 30, 2012 11:11 pm

Vroiam sa achizitionez un Carpati pe gaze si sa-l transform in bila. O arma cunoscuta, de efect dar gandita prost. Puteau sa o faca la Cugir direct cu bila si scapam de un chin. Stie cineva din Craiova un poligon prin apropiere? Multumesc pt raspunsuri. Va salut!
ROHM RG88
FORT 17R .45 rubber
fane satar

Postby tevez » Fri Aug 31, 2012 8:36 am

fane satar wrote:Vroiam sa achizitionez un Carpati pe gaze si sa-l transform in bila. O arma cunoscuta, de efect dar gandita prost. Puteau sa o faca la Cugir direct cu bila si scapam de un chin. Stie cineva din Craiova un poligon prin apropiere? Multumesc pt raspunsuri. Va salut!

Nu eşti singurul care s-a gândit exact la varianta asta. :D Din păcate nu a dus nimeni până la capăt ideea, cel mai
bine, cum spuneai, era să producă cei de la Cugir în serie "prototipul" de Carpaţi cu bilă cu care s-au afişat la o
expoziţie mai demult. Sincer, nu cred să-l vedem vreodată în magazine. :( Ar fi un avantaj "popularitatea" pe care
o are Carpaţiul în rândul infractorilor români. Sigur, nu prea trag poliţiştii români cu ele, de teama repercusiunilor,
dar în mintea unui nelegiuit se produce asocierea Carpaţi-poliţie-arest-amendă-nasol, nu-şi mai pune problema că
e de airsoft.
La Craiova nu ştiu să fie poligon, cred că cel mai apropiat îl ai la Timişoara...am făcut un topic cu poligoane din
ţara noastră, sper ca lista să necesite up-date şi să avem posibilitatea să tragem legal în toate judeţele, sunt care
fac mulţi km pentru a trage câteva focuri.
tevez

Postby Guest » Fri Aug 31, 2012 11:36 am

A nu se confunda teava de rezerva, care e fizic separata de arma si trecuta in rubrica speciala din permis, cu inlocuirea(sau modificarea) definitiva a tevii de catre armurier.
Atunci cand vei fi pus in situatia de a-ti preda arma, sa stii ca a venit ceasul sa pui mana pe ea!
Guest

Postby anghelache » Fri Aug 31, 2012 8:46 pm

Bruteforce wrote:Ca sa nu deschid alt topic vin si eu cu o intrebare tampita. Am vazut la televizor interlopi care au modificat munitia artizanal. Acuma ma intrebam si eu ce obtii, in afara ca poate sa bubuie pistolul in mana dupa modificarea munitiei? Nu prea vad sensul sa gaurest bila de cauciuc fiindca nu mai ai precizie si nu cred ca face mari pagube. Voi ce parere aveti?

Intrebarea este nelalocul ei (ca sa ma exprim eufemistic) pentru noi iubitori de arme si cu deosebit respect fata de legile scumpei noastre patrii,dar nu pentru interlopi.Care de aia sunt interlopi, ca sa se gandeasca la prapastii si sa incalce legea.Noi nici cu gandul nu ne putem gandi fara sa rosim.Uite cum cred eu ca s-au gandit interlopii :au luat cartusul de Fort 12 cal '45 ,l-au fixat intr-o penseta in menghina si cu o freza de 8 au dat o gaura in glontul de cauciuc adanc de 8.Apoi au introdus un cilindru de plumb de aprox.7,8x7,8 in gaura si au sigilat cu ceara neagra la nivel.Rezulta un glont de 4,3 g care face ceva buba de aproape.Caci interlopul nu are rusine si trage fara somatie si sub 2 metri fara sa-i pese de precizie la distanta. Restul bilei de cauciuc dupa ce-si indeplineste rolul de impingator etans al glontului de plumb va cadea undeva dupa iesirea din teava.Doamne fereste ca cineva sa incerce asa ceva.Este o gluma sinistra. Am incercat numai sa exprim ce ar putea trece prin capul unui interlop care intai face si apoi gandeste, fiindca el e smecher si poate.
anghelache

Postby fane satar » Fri Aug 31, 2012 9:29 pm

Nici nu vreau sa ma gandesc ce poate sa faca un proiectil modificat. Am vazut cu ochii mei ce poate sa faca proiectilul de Fort in cal .45(doar cauciucul). Trece lejer printr-o geaca de iarna destul de groasa,face pagube mari pe electrocasnice(un monitor vechi impuscat cu un Rohm din greseala),a rupt coastele unei carcase de porc....face destul de multe pagube pt un pistol de autoaparare. Interlopul nu se gandeste sa raneasca sau sa incapaciteze,el se gandeste ca trebuie sa omoare sa scape. Dar la victima nu se mai gandeste,ca poate lasa o familie pe drumuri sau mai stiu eu ce li se poate intampla. Va salut!
ROHM RG88
FORT 17R .45 rubber
fane satar

Postby fane satar » Sat Sep 01, 2012 10:38 am

Domnule Anghelache aveti poze cu pagubele facute de munitia modificata? Daca le aveti puteti sa le postati sau mi le puteti trimite pe PM?
ROHM RG88
FORT 17R .45 rubber
fane satar

Postby anghelache » Sat Sep 01, 2012 1:23 pm

fane satar wrote:Domnule Anghelache aveti poze cu pagubele facute de munitia modificata? Daca le aveti puteti sa le postati sau mi le puteti trimite pe PM?

Nu am facut niciodata asa ceva.Nu voi face niciodata asa ceva.Nu sfatuiesc pe nimeni sa faca asa ceva.A fost o supozitie pur teoretica de ce ar putea sa treaca prin capul unui interlop(ce-mi place termenul !).Iar daca si executa asa ceva este foarte posibil ca metafizica sa se intalneasca cu fizica exact in freza respectvului.Deci "case closed"!
anghelache

Postby sith » Sat Sep 01, 2012 4:09 pm

aberati aiurea pe forumuri monitorizate.
1. Armele neletale au din constructie limitarii (de structura, constructie, compozitie, etc...), care sa limiteze posibilitatea folosirii in alte scxopuri. Aveti pe net un exemplu cu un fort la care i-a explodat teava la mijloc.
2. Infractorii de regula isi iau direct pe glont de pe piata neagra. Exemple sunt destule....
Legal nu prea vad cum o sa cumpere ei din magazine arme cu bilute.
In locul legiuitorului as fi evitat armele astea si as fi trecut la glont. Ex: Moldova. Eu as avea mai multa incredere in bunul simt al poporului asta, dar exista fobia asta, teama de inarmarea populatie ...
Owning a nice firearm and not shooting it is like being married to a supermodel and not sleeping with her.
my favorite gun
telesystems
sith

Previous

Return to Discutii diverse