permis port arma neletala :(

Intrebari cu caracter general despre armele si accesoriile folosite pentru autoaparare.

Moderators: Alin C., radu.b, Administrator

permis port arma neletala :(

Postby bucuresti77 » Thu Feb 14, 2013 6:01 pm

Salut,
Am depus actele pe 7 ianuarie si nici pana in mom asta nu s-a intamplat nimic, adica n-a venit sectoristul sa verifice caseta, sau sa intrebe vecinii una alta.
Este prima arma cum ar veni adica acum obtin permisul.
Aveti idee, atat de mult dureaza? Ar trebui sa sun undeva sa vad daca s-a urnit vreo rotita din loc, sau e degeaba?
Am mai si platit taxa de urgenta si bifat pe formular urgenta.
Sau poate n-am sapca? :))))

Merci
bucuresti77

Re: permis port arma neletala :(

Postby cobra » Thu Feb 14, 2013 8:15 pm

Pai nu ti-au spus cind sa revii?si taxa de urgenta ai platit-o degeaba,ca nu mai exista asa ceva,de o gramada de vreme,dar tu sun-ai si vezi cum sta treaba in cazul tau!
cobra

Postby 7Coline » Thu Feb 14, 2013 9:12 pm

bucuresti77 wrote:Salut,
Am depus actele pe 7 ianuarie si nici pana in mom asta nu s-a intamplat nimic, adica n-a venit sectoristul sa verifice caseta, sau sa intrebe vecinii una alta.
Este prima arma cum ar veni adica acum obtin permisul.
Aveti idee, atat de mult dureaza? Ar trebui sa sun undeva sa vad daca s-a urnit vreo rotita din loc, sau e degeaba?
Am mai si platit taxa de urgenta si bifat pe formular urgenta.
Sau poate n-am sapca? :))))

Merci

Incearca sa folosesti un limbaj mai elevat , si coerent in aceasta comunitate . Asta in primul rand . In al doilea rand , daca te intereseaza permisul trebuie sa stai pe ei , treci pe la ei des , da telefoane , pana lamuresti treaba.
Glock 19 + XS Big Dot 24/7 Express + TLR 3

IRESPONSABIL²
7Coline

Postby cosmin_t » Fri Feb 15, 2013 8:38 am

Nu cred ca este incurajator mesajul meu. Pentru a doua arma am depus actele (dosar complet, cu copie dupa factura seifului pt arma lunga, etc) in jurul datei de 15 octombrie. am mers din nou la Politie in decemrbie si mi s-a spus ca dosarul meu inca nu a fost trimis mai departe (deci nici nu plecase din biroul de unde il depusesem). intre timp ajunge si sectoristul acasa verifica tot ce se poate iar pe la mijlocul lui ianuarie merg iarasi la politie. acum aveau dosarul meu finalizat insa era refuzat de seful cel mare. le explic ca nu ma intereseaza procedurile lor interne si formalitatile intre diferitele birouri si in final la inceputul lui februarie primesc si autorizatia minunata. in total, daca calculam din octombrie si pana in februarie sunt cam 4 luni si jumatate ...

Incurajator, macar nu am platit taxa de urgenta :lol:
Fort 14R & Gamo Maxima RX 5.5
cosmin_t

Postby tevez » Fri Feb 15, 2013 9:50 am

Şi când te gândeşti că era doar o "neletală" cu a.c.! Cred că testul ăsta de răbdare e o metodă de-a verifica cine şi-a
luat psihologicu' pe bune. :lol:
tevez

Postby oroles » Fri Feb 15, 2013 10:51 am

la mine a durat fix 5 saptamani de cand am depus actele pana am ridicat permisul. suna la sectia de domiciliu si vezi daca a ajuns dosarul la ei.

bucuresti77 wrote:adica n-a venit sectoristul sa intrebe vecinii una alta

te suna inainte, ca trebuie sa vina si acasa sa vada cutia.
oroles

Postby unde » Fri Feb 15, 2013 2:09 pm

cobra wrote:Pai nu ti-au spus cind sa revii?si taxa de urgenta ai platit-o degeaba,ca nu mai exista asa ceva,de o gramada de vreme,dar tu sun-ai si vezi cum sta treaba in cazul tau!

Nu vrei sa ne arati si cadrul legal care abroga urgenta? :D
Ca altfel, stim cu totii ca AEST Bucuresti e foarte inventiv in a cere diverse lucruri care nu sint specificate in lege.

@bucuresti77: politia va intirzia exact atit cit permiti tu sa se intirzie.

@tevez: examenul psihologic nu il ia decit cine nu vrea sa il ia :wink:
Fort 12RM cal .45
unde

Postby bucuresti77 » Fri Feb 15, 2013 5:22 pm

7Coline wrote:Incearca sa folosesti un limbaj mai elevat , si coerent in aceasta comunitate .

Cu tot respectul "7Coline", insa nu inteleg cam ce limbaj elevat ar trebui sa folosesc pe forum ?! Eu cred ca am fost cat se poate de coerent, drept dovada multi dintre respondenti, au inteles mesajul si au raspuns.
Ar trebui sa ma adresez oficial, asa cum te adresezi unei autoritati? :shock:
Acesta este un forum liber, sunt sigur ca nu reprezinta forumul vreunei institutii de stat. Aici se pot purta conversatii prietenesti, neoficiale si care nu se supun unor reguli lingvistice standardizate. Deasemenea, pe forumurile fara apartenenta oficiala, in care se intrunesc persoane private si care posteaza diferite teme de discutie neoficiale, se pot posta mesaje sub un alias/pseudonim/porecla, care, prin definitie este la fel de neoficial. Gen 7Coline.
Elevat si coerent pot fi, chiar daca am un discurs liber. Scuze dar in discutiile uzuale, de conversatie, fiecare este liber sa foloseasca ce limbaj doreste, atata timp cat acesta nu este injurios si vulgar.
Multumesc.

@all:
In alta ordine de idei, conf. art. 58 alin. (2), pct (g) din L 295/2004 " Termenul de eliberare al autorizaţiei de procurare este 30 de zile lucrătoare, iar valabilitatea autorizaţiei este de 90 de zile, termen ce poate fi prelungit o singură dată pentru aceeaşi perioadă "
Avand in vedere cele de mai sus, fix azi se fac cele 30 de zile lucratoare si desi am platit taxa de urgenta ce sa vezi? Tipic, nu ca m-as fi asteptat la altceva. Cand e vorba de platit taxe la stat, daca depasesti termenul, ti se percep penalizari. :x

M-am gandit sa sun la politie sa verific ce se intampla cu dosarul, dar, cum mi s-a mai intamplat de mai multe ori, in legatura cu organele statului... daca insisti e posibil sa-ti prelungesti starea de fapt, doar asa, ca ai insistat :)
O sa sun luni pentru ca luni sare de termen. Dau relatii prin telefon?

Merci de info !
bucuresti77

Postby 7Coline » Fri Feb 15, 2013 9:05 pm

bucuresti77 wrote:
7Coline wrote:Incearca sa folosesti un limbaj mai elevat , si coerent in aceasta comunitate .

Cu tot respectul "7Coline", insa nu inteleg cam ce limbaj elevat ar trebui sa folosesc pe forum ?! Eu cred ca am fost cat se poate de coerent, drept dovada multi dintre respondenti, au inteles mesajul si au raspuns.
Ar trebui sa ma adresez oficial, asa cum te adresezi unei autoritati? :shock:
Acesta este un forum liber, sunt sigur ca nu reprezinta forumul vreunei institutii de stat. Aici se pot purta conversatii prietenesti, neoficiale si care nu se supun unor reguli lingvistice standardizate. Deasemenea, pe forumurile fara apartenenta oficiala, in care se intrunesc persoane private si care posteaza diferite teme de discutie neoficiale, se pot posta mesaje sub un alias/pseudonim/porecla, care, prin definitie este la fel de neoficial. Gen 7Coline.
Elevat si coerent pot fi, chiar daca am un discurs liber. Scuze dar in discutiile uzuale, de conversatie, fiecare este liber sa foloseasca ce limbaj doreste, atata timp cat acesta nu este injurios si vulgar.
Multumesc.

@all:
In alta ordine de idei, conf. art. 58 alin. (2), pct (g) din L 295/2004 " Termenul de eliberare al autorizaţiei de procurare este 30 de zile lucrătoare, iar valabilitatea autorizaţiei este de 90 de zile, termen ce poate fi prelungit o singură dată pentru aceeaşi perioadă "
Avand in vedere cele de mai sus, fix azi se fac cele 30 de zile lucratoare si desi am platit taxa de urgenta ce sa vezi? Tipic, nu ca m-as fi asteptat la altceva. Cand e vorba de platit taxe la stat, daca depasesti termenul, ti se percep penalizari. :x

M-am gandit sa sun la politie sa verific ce se intampla cu dosarul, dar, cum mi s-a mai intamplat de mai multe ori, in legatura cu organele statului... daca insisti e posibil sa-ti prelungesti starea de fapt, doar asa, ca ai insistat :)
O sa sun luni pentru ca luni sare de termen. Dau relatii prin telefon?

Merci de info !

Aici gresiti stimate domn , nu exsista asemenea cuvant in aceasta comunitate "neoficial" , aceste forumuri sunt atent monitorizate de politie , presa , unele ong-uri si altii/altele. Din acest motiv va rog sa evitati cocalarismele si limbajul de messenger , pentru ca vedeti , in tara asta prin mass media suntem etichetati ca niste cocalari teribilisti . Macar pe forum sa dam dovada ca suntem totusi oameni , cu simt de raspundere si o oarecare educatie si moralitate.

On topic : Daca sunati la SAESP o sa va spuna de ce intarzie autorizatia dumneavoastra. In principal o sa dea vina pe o tehnicalitate ( nu au formulare , nu e stampila , nu e seful , nu au permise ... etc) cu scopul de a intoarce din drum pe cat mai multi , sau macar pentru a le intarzia achizitia. Pentru ca am intalnit la SAESP un cetatean care a facut cerere de urgenta si cand i sa raspuns ca o sa o aiba in 14 zile dumnealui a raspuns "Pai da eo am nevoie de ea maine!" . Prin urmare , de aici rezulta ca contrar legilor in vigoare , trebuie sa intrati inarmat in institutiile de stat , cu o arma veritabila , si anume : rabdarea.
Glock 19 + XS Big Dot 24/7 Express + TLR 3

IRESPONSABIL²
7Coline

Postby bucuresti77 » Sat Feb 16, 2013 8:27 pm

@ 7Coline
OK am inteles cu cine stau de vorba, vorba vine stau de vorba. Genul diversiunea diversiunii, e o vorba la romani, dar nu-mi mai bat gura.

La subiect, da am inteles care e treaba cu politia si practicile. N-aveam nicio urma de indoiala.
bucuresti77

Postby paul » Sat Feb 16, 2013 8:40 pm

sa te imbraci frumos cand te prezinti la ei....ai grija la unghiutze,batistuta sa nu lipseasca si sa nu te puna draqu sa faci vreun dezacord ca te-ai lins pe bot de autorizatie!
hai,bafta!
paul

Postby alexdoc » Sun Feb 17, 2013 11:39 pm

Eu am patit altceva.Sunt student in Arad si am mers in Dambovita(acolo am inregistrat un pistol cu gaz) ca sa imi preschimb un certificat de detinator in permis de port-arma.Functionara de la IPJ Arad mi-a dat o fisa medicala.Am facut-o,am mers in Targoviste si acolo surpriza:nu era fisa de preschimbare ci de prelungire.Dosar respins.Asa ca am incuiat frumos arma si m-am urcat in tren inapoi spre Arad.Daca merg la Arad si ii intreb daca pot sa imi mut actele si arma acolo,oare imi pot face actele in Arad?Nu de alta dar nu as mai bate 1200 km dus-intors ca sa am alte surprize
alexdoc

Postby Safe&Sound » Mon Feb 18, 2013 12:00 am

Poti sa pastrezi armele detinute legal in locul in care ai domiciliul sau resedinta, asadar daca poti sa iti stabilesti resedinta legal in Arad, poti pastra si arma acolo chiar daca domiciliul ramane in Dambovita.
Safe&Sound

Postby Costumas » Mon Feb 18, 2013 6:55 am

Ieșit un pic din sfera subiectului, dar care era limita de zile petrecute in alta localitate infarct de domiciliu, ca sa fii nevoit sa te înregistreze ca flotant, ca având resedinta in alt oraș, in afara de adresa de domiciliu?
Sau care sunt criteriile de clasificare?
Grand Power T12M 10x28T

"In viata nu sunt lucruri de care trebuie sa te temi, ci sunt lucruri pe care trebuie sa le intelegi." (Pavel Stratan)
Costumas

Postby tevez » Mon Feb 18, 2013 9:15 am

15 zile dar nu se aplică turiştilor, celor care sunt în interes de serviciu sau persoanelor internate în unităţi spitaliceşti.
Oricum, colegul nostru de la Arad/Târgovişte are deja viză de flotant, a precizat într-o postare mai veche. Mi se pare
aberant ce-a păţit, să aibă respingere doar pentru o eroare a psihologului. Nu ştiu cum arată certificatul necesar la
prelungirea valabilităţii permisului, dar îmi închipui că nu e mare diferenţă. Trecerea din certificatul de deţinător în
permis la data actuală se face cu amendă dacă îmi aduc bine aminte. Părerea mea e că mai bine stă pistolul cu gaze
în seif, fără muniţie şi doar pe deţinere decât să te complici cu trecutul în permis.
tevez

Next

Return to Discutii diverse