LUNETE PENTRU GOANA

Intrebari despre produsele comercializate de ARROW INTERNATIONAL. s.r.l.

Moderators: Alin C., radu.b, Administrator

LUNETE PENTRU GOANA

Postby DANIEL » Wed Feb 04, 2004 2:04 am

SE POATE ADUCE LA COMANDA LUNETA BUSHNELL PENTRU GOANA "TROPHY MULTI-RETICLE RED DOT" ?
CE CARACTERISTICI ARE ? SE POATE FOLOSI LA IEPURI ? "RED DOT" INSEAMNA "PUNCT ROSU GEN LASER?
CAT AR COSTA (CU APROXIMATIE)?
DANIEL

Postby arrow » Wed Feb 04, 2004 11:01 am

Fiind distribuitorii Bushnell pentru Romania putem aduce oricare din produsele acestora. Luneta la care faceti referire (cred ca doriti modelul 73-0134, 1x28) o putem aduce pe comanda, la 198 Euro (platibil in lei la cursul zilei).
Acest dispozitiv de ochire a aparut ca o alternativa la sistemul clasic (catare-inaltator). 1x28 inseamna ca aceasta "luneta" nu mareste, deci nu este o luneta in acceptiunea obisnuita, are diametrul obiectivului 28 mm (aceasta determina marimea campului vizual). Red dot in cazul nostru (dar si in general - cred), este un punct rosu ce apare tragatorului in centrul imaginii (la fel cum apare un reticul de luneta) si se suprapune cu locul in care loveste proiectilul (sau snopul de alice). El nu este o raza laser si deci pe tinta nu se vede nimic. Se foloseste tragand cu ambii ochi deschisi si pentru unele persoane, dupa un timp de acomodare faciliteaza luarea liniei de ochire. Este recomandat la tirul asupra tintelor in miscare (pasari, iepure, etc.). Daca veti cumpara, veti fi unul dintre foarte putinii utilizatori din Romania (eu in peste 15 ani de vanatoare am intalnit un singur vanator care folosea asa ceva). Inainte de a-l cumpara trebuie sa va asigurati ca il veti putea monta pe pusca.
Marius Cocarla
arrow
Site Admin

epolarea ?

Postby Val Pangica jr » Thu Feb 26, 2004 6:12 pm

Sunt curios cum se face epolarea cu acest dispozitiv si pe ce arma se monteaza ? Din cele explicate - eu inteleg o ochire asupra unei tinte fixe - si nici decum asupra uneia in miscare - "Red Dot" in miscare - nu am vazut pina acum ! Iar iepurele fix - se cheama pe strat - si nu e etic!!
Val Pangica jr

EPOLAREA

Postby DANIEL » Sat Feb 28, 2004 12:32 am

LA O LUNETA CLASICA RETICULUL (CRUCEA DIN INTERIOR) ESTE NEAGRA SI PERMANENTA, AICI ESTE GEN AFISAL ELECTRONIC(FARA BATERII E MORT) SI AI MAI MULTE OPTIUNI (CRUCE, CERC ROSU DE O ANUMITA DIMENSIUNE SAU PUNCT ROSU-RED DOT).
LA O LUNETA CLASICA CAMPUL DE VEDERE LA 100M ESTE DE CITIVA METRI(MAX. DOUA SALTURI DE IEPURE ) PE CAND AICI AI UN CAMP DE PESTE 22 DE METRI SUFICIENT PENTRU A PUTEA INCADRA O TINTA IN ALERGARE. AM CITIT UNDEVA CA LA TELERE SE REALIZEAZA O OCHIRE EXTRAORDINARA CU UN ASTFEL DE DISPOZITIV, DECI NU VAD NICI UN IMPEDIMENT LA IEPURI. :D
DANIEL

Postby Val Pangica jr » Sat Feb 28, 2004 10:42 pm

Stimate domn ,

cunosc dispozitivul pe care il mentionati aici - si am avut ocazia sa-l folosesc ( nu la iepuri si nu la arme lise ) . Intrebarea este la ce foloseste un dispozitiv de ochire gen Red - Dot la iepure ? In general cu o arma lisa se poate impusca corect un iepure la 30-40 metri . La ce foloseste dispozitivul mentionat ? Sau mai bine zis cu ce va ajuta ? Parerea mea este ca a trage cu o arma lisa dupa un iepure la distanta mai mare de 50 metri - e deja bravada - si majoritatea acestor iepuri aliciti in acest mod - nu sunt recuperati .
Val Pangica jr

Postby Guest » Tue Mar 02, 2004 12:15 am

CA SA OCHESC (NIMERESC) MAI BINE SI BINENTELES PANA IN 40 M!
AM VAZUT VANATORI CU "40 DE ANI DE PUSCA" CARE AU RATAT SI ALICIT DOAR (URME DE SANGE) IEPURI IN 25 M! AM PATIT SI EU LA FEL
SI MAI BINE NU-L NIMEREAM DELOC DECIT SA MOARA IN CHINURI CINE STIE PE UNDE SI SA SE PIARDA! PAREREA MEA ESTE CA ORICAT DE BUN TRAGATOR AI FI, LA VITEZA PE CARE O ARE UN IEPURE HAITUIT SI LA TRAIECTORIA ALEATORIE A ALICELOR SI DIVERSITATEA MARE DE TIPURI DE CARTUSE(PULBERE, ALIAJ ALICA ETC) ESTE BINE SA AI CEVA IN PLUS CARE SA TE AJUTE SA NU NENOROCESTI DOAR, IEPURII.
Guest

Postby arrow » Tue Mar 02, 2004 10:50 am

Sunt bucuros ca acest subiect naste controverse. Ma simt insa dator sa revin la explicatia anterioara si va spun ca folosirea unui astfel de dispozitiv optic nu are lagatura cu distanta de tragere (desigur ca folosindu-l nu putem trage mai departe) si repet, dupa un timp de acomodare faciliteaza tirul asupra tintelor in miscare. Epolarea se face ca la orice arma cu alice, avand avantajul ca nu se mai tine cont de sina si de catare ci doar de punctul rosu (cu corectiile necesare tintelor in miscare).
Marius
arrow
Site Admin

Postby Guest » Tue Mar 02, 2004 4:55 pm

Draga Marius ce spui tu pare logic - dar nu pot sa cred ca un vinator cu ceva experienta are nevoie de dispozitive suplimentare de luare a liniei de ochire pentru un iepure la 40 metri !!!!! Cum ii pune in fata sau lateral- sau cum o fi cu Red Dot , ii pune si cu arma goala - doar tragem cu alice . Iar daca iepurele nu cade - asta nu e din vina munitiei ! Nu stiu - mi se pare absurd ca si la iepure sa folosim dispozitive suplimentare . Parerea mea ca la vulpe sau la porc sunt bune - la distante un pic mai mari - macar vezi alignamemtul tevii - dar la iepure ca si la fazan sau altele e importanta reactia si instinctul . Pai daca ochesti la iepure - nici nu o sa impusti vreodata !
Guest

Postby Guest » Tue Mar 02, 2004 6:18 pm

Deoarece unele lucruri nu au fost clar explicate dati-mi voie sa incerc sa lamuresc unele aspecte.Dispozitivul RedDot areASPECTUL unei lunete dar nu are nimic de a face cu aceasta ca utilizare principala.Montind un Red Dot pe o pusca cu alice obtii "avantajul" ca nu mai ai de luat linia de ochire in lungul sinei armei.Ducind la ochi o arma dotata cu RedDot sistemul este conceput de asa maniera incit, in cimpul vizual iti apare (instantaneu) un punct rosu (dispozitivul este dotat cu fibra optica ce capteaza lumina solara si o reda concentrat sub forma unui punct de diametrul fibrei).Dupa ceva antrenament (citeva sedinte de tragere in poligon) ochirea cu RedDot este la fel de rapida ca si ochirea in lungul sinei si permite fara probleme tirul la vinatul in miscare, oricit de rapida ar fi aceasta.Un dezavantaj al modelelor mai vechi este acela ca punctul rosu (fibra optica) este vizibil atita timp cit este ceva lumina afara.Seara tirziu cind este un pic de luna si tirul pe cer este posibil (vezi ratele venite f.f. tirziu la balta) Red Dot-ul nu te mai ajuta; retineti ca montajul lui permite totusi si ochirea pe sub el, in lungul sinei.Personal nu agreez acest dispozitiv care ofera un nou gabarit armei si alte complicatii.
Bogdan colegul lui Marius
Guest

Postby Guest » Wed Mar 03, 2004 3:30 pm

Revin asupra explicatiilor de ieri.RedDot NU ESTE O LUNETA el nemarind imaginea vizata.La modelul Bushnell discutat avind in catalogul din 2003 codul 73-0134 reticolul se vede si pe timp de noapte fiind iluminat.Deoarece aparatul necesita dupa montare reglaj ca al unei lunete (chiar daca se monteaza pe o arma cu tevi lise) el nu poate fi scos si remontat pe arma fara a afecta calitatea tirului (decit poate cu un montaj demontabil ceea ce eu nu am mai vazut).Datorita calitatilor sale poate fi folosit in lumina plina la orice fel de vinat in miscare cit si in lumina foarte slaba (sau deloc) atunci cind legea permite.
Bogdan colegul lui Marius
Guest

Postby DANIEL » Wed Mar 03, 2004 5:30 pm

CRED CA M-AM LAMURIT. E FOARTE BUN DISPOZITIVUL,MAI ALES LA PUSTILE CU O TEAVA, FARA SINA. PENTRU CEI CARE TRAG DOAR IN 40 DE METRI VEDETI REVISTA " VANATORUL ROMAN" DIN IAN. 2004.
AU APARUTCARTUSE CU ALICE CE AU O BATAIE UTILA DE 100 m S-AU MAI MULT. CITEZ: "INCEPAND CU ANUL 2003 FIRMA GUALANDI PRODUCE CARTUSE CE BAT LA 100 m SI CHIAR MAI MULT." :lol:
DANIEL

Postby arrow » Thu Mar 04, 2004 11:15 am

Am vazut in Italia in urma cu doi ani acele cartuse care se folosesc la distante mari (80-100m). Lasand la o parte faptul ca ele costa 1E sau 1,5E pe bucata :shock: (sau cel putin asa tin eu minte), ele sunt senzationale. Pentru astfel de cartuse insa, trebuie sa ai mana. Majoritatea noastra avem probleme de evaluare a corectiei la distante obisnuite de 35-40m. Ce am face la 80m? :?
Marius
arrow
Site Admin

Postby DANIEL » Thu Mar 04, 2004 11:02 pm

:) EU SUNT NOVICE, NU AM TRAS NICI MACAR 60 DE CARTUSE PANA ACUM DAR MI-AM DAT SEAMA DE UN LUCRU: MAJORITATEA VANATORILOR AU LIPSA DE ANTRENAMENT SI ASTA DIN CAUZA CA NU AU UNDE. NU MA REFER LA EXERSAT LA RATE SAU LA ALT VANAT UNDE ITI SARE INIMA IN GIT IN MOMENTUL FOCULUI CI LA EXERCITII IN POLIGON UNDE TRAGI 150-200 DE CARTUSE INTR-O ZI SI ITI PUI DIVERSE PROBLEME, STUDIEZI LOVITURILE, INVETI SA APRECIEZI BINE DISTANTELE ETC.
DACA FACI TREABA ASTA MACAR DE DOUA ORI PE LUNA POTI SPUNE CA E OK. :)
DANIEL

Postby arrow » Fri Mar 05, 2004 2:09 pm

Aveti perfecta dreptate! Eu trag intre 500 si 1000 de cartuse pe sezon (cred ca ma situez mult peste medie ca numar de cartuse trase), si cu toate acestea constat la fiecare iesire ca am un randament foarte scazut, ce mai, trag prost. Ar fi nevoie de antrenament in poligon, cel putin de doua ori pe sezon, dar fiindca nu imi place, nu merg.
Marius
arrow
Site Admin

Postby florin » Wed Apr 07, 2004 5:24 pm

Ce arma ai Marius ? Iar, in alta ordine de idei, red dot la arma cu alice, avand in vedere si pretul, este ca frectia la un picior de lemn.
florin

Next

Return to Produse comercializate