Lunete potrivite pentru HUNTER440 sau MAXIMA de 5,5mm

Intrebari despre produsele comercializate de ARROW INTERNATIONAL. s.r.l.

Moderators: Alin C., radu.b, Administrator

Lunete potrivite pentru HUNTER440 sau MAXIMA de 5,5mm

Postby AC Sniper » Sun Jan 16, 2005 9:36 pm

Ma intereseaza o luneta BUSHNELL 3-9X50 BANNER DUSK&DAWN(Pret:8.145.941) sau o luneta BUSHNELL 1,5-6X44 TROPHY(Pret:9.272.540) dar nu stiu daca se potrivesc pe o arma cu aer comprimat GAMO MAXIMA sau HUNTER 440(amandoua de calibrul 5.5mm).Ma refer la distanta minima de reglare a reticulului care la lunetele pentru carabinele de vanatoare este de minim 100metri pe cand la lunetele pentru arme cu aer comprimat este de minim 10m(daca lunetele sunt numai pentru carabine de vanatoare nu am cum sa-mi reglez Hunter-ul440 la o distanta de 100m la care nu mai are nici un efect).Ar fi o alegere buna daca as vrea sa-mi pun pe un GAMO MAXIMA de 5,5mm una dintre modelele de lunete BUSHNELL de mai sus?In ceea ce priveste reculul unei arme cu aer comprimat(tinand seama de faptul ca reculul unei carabine de foc este total diferit de cel al unei arme cu aer comprimat) aceste modele de lunete sunt rezistente la reculul armei sau nu?In final,va mai intreb daca se poate cu una dintre modelele de lunete enumerate mai sus sa-mi reglez un GAMO MAXIMA la distanta de 35-40metri sau mai bine aleg o luneta BUSHNELL dintre modelele SPORT care sunt mai ieftine?Astept raspuns cat mai in detaliu daca se poate.
ADRIAN

"NU EXISTA LIBERTATE ADEVARATA FARA A I SE GARANTA CETATEANULUI DREPTUL DE A DETINE SI PURTA ARME DE FOC"
AC Sniper

Re: Lunete potrivite pentru HUNTER440 sau MAXIMA de 5,5mm

Postby arrow » Mon Jan 17, 2005 5:54 pm

AC Sniper wrote:Astept raspuns cat mai in detaliu daca se poate.

V-as raspunde cat mai in detaliu, dar am o experienta limitata in acest domeniu. Poate ma va completa altcineva mai priceput.

Din ceea ce stiu, cei minim 100m recomandati la reglarea carabinelor de vanatoare nu au legatura cu lunetele, ci cu arma, cu vanatoarea si cu faptul ca in general, se doreste tragerea de precizie la distante mari, mai mari de 100m, pentru ca pana la 100m nu prea este nevoie de luneta (vanatul fiind mare). As spune ca orice luneta de vanatoare este buna si pt. armele cu aer compr. si va focaliza si la distante mici de 20 - 50m.

Reculul armelor cu aer comprimat, fiind asa cum spuneti si Dvs., diferit de al armelor de foc si destul de puternic (mai ales la un Maxima), nu v-as recomanda o luneta sport, ele fiind mai potrivite, dupa parerea mea pe carabine de calibru mic (.22lr).

Cred ca BUSHNELL 3-9X50 BANNER DUSK&DAWN este disproportionat de mare pt. o arma cu a.c. Eu as alege o luneta de calitate 3-9x40.

Marius Cocarla
arrow
Site Admin

Postby AC Sniper » Mon Jan 17, 2005 11:13 pm

Ce modele de lunete de calitate 3-9X40 mi-ati recomanda?Cand spuneam de lunete potrivite pentru arme cu aer comprimat ma refeream la distanta minima la care reticulul lunetei poate fi fixat pe punct,in cazul unui AC la 35-40m,si nu la distanta minima la care luneta poate focaliza.
ADRIAN

"NU EXISTA LIBERTATE ADEVARATA FARA A I SE GARANTA CETATEANULUI DREPTUL DE A DETINE SI PURTA ARME DE FOC"
AC Sniper

Postby vlad » Tue Jan 18, 2005 9:33 am

Cred ca lunetele 3-9x50 si 1.5-6x44 sunt cam mari pentru arme AC. Ti-ar trebui o luneta mai compacta, max. 40mm, cu o putere de marire mai mare de 6x. Eventual cu obiectiv ajustabil (AO) pana la 10m. In categoria ta de pret ar intra LUNETA BUSHNELL 3-9X40 TROPHY. Eu am un Trophy 4-15x40 AO pe o arma AC, de doi ani, fara nici o problema.
vlad

Postby AC Sniper » Tue Jan 18, 2005 9:51 pm

Un BUSHNELL TROPHY 3-9X40 cred ca este o alegere potrivita(si la pret,in jur de 6.600.000) insa nu stiu daca merge reglata la distanta utila pentru un AC(35-40m).Apropo de lunete cu AO,Arrow nu are asa ceva chiar si in cele mai scumpe modele.Nu prea inteleg cum se ocheste cu un sistem de ochire HOLOSIGHT cum are Arrow la vreo 21 milioane jumate'.
ADRIAN

AC Sniper

Postby arrow » Wed Jan 19, 2005 10:55 am

AC Sniper wrote:Nu prea inteleg cum se ocheste cu un sistem de ochire HOLOSIGHT cum are Arrow la vreo 21 milioane jumate'.

S-a discutat destul de mult referitor la aceasta problema la un alt topic:
viewtopic.php?t=38&postdays=0&postorder=asc&start=0
arrow
Site Admin

Postby AC Sniper » Thu Jan 20, 2005 5:48 pm

Eu m-am referit la BUSHNELL HOLOSIGHT la pretul de 21.320.010 si nu la RED DOT TROPHY BUSHNELL 1X28 la pretul de 4.559.426 despre care era vorba pe site-ul recomandat de d-voastra.
ADRIAN

AC Sniper

Postby arrow » Fri Jan 21, 2005 11:30 am

Ambele sunt utilizate la fel.
La holosight reticulul rosu se formeaza holografic, aparatul este destinat si carabinelor (stiu doua persoane - din care unul e director de asociatie de vanatoare, care au montat Holosight-ul Bushnell pe carabina semiautomata Benelli Argo, si spun ca este exceptional) spre deosebire de red dott (pe care Bushnell in recomanda pt. arme cu alice si pistoale).
Probabil ca diferenta mare de pret mai ascunde o mare acuratete si fiabilitate in favoarea Holosight-ului.
Oricum, parerea mea este ca nu sunt potrivite pt. arme cu AC in loc de lunete deoarece nu maresc, ci doar ajuta la executarea focurilor rapide pt. tinte in miscare.
arrow
Site Admin

exista diferente?

Postby weapons_kiss » Mon Jun 13, 2005 12:36 pm

buna ziua!
exista diferente intre lunetele destinate armelor de vanatoare si cele destinate armelor AC?
se poate monta o luneta de vanatoare pe o arma AC si invers?
multumesc anticipat!
weapons_kiss

Postby arrow » Tue Jun 14, 2005 12:24 pm

In principiu, da.
Si unele si celelalte trebuie sa fie robuste. La carabine, in special le cele de calibru mare, reculul e semnificativ si poate duce la derglarea lunetei. La AC (spring), are loc un recul foarte puternic, in sens invers fata de armele de foc, recul ce apare la momentul in care pistonul ajunge la capatul cursei si loveste in capul cilindrului.
Numerosi posesori de arme cu AC au probleme cu lunetele, pt ca acestea nu sunt suficient de robuste sau pt. ca prinderile pe arma nu sunt coresp.
Marius Cocarla
arrow
Site Admin

lunete

Postby weapons_kiss » Tue Jun 14, 2005 12:48 pm

multumesc!
weapons_kiss

Postby AC Sniper » Wed Feb 01, 2006 9:51 pm

Luneta Bushnell 3-9x40 Trophy ma intereseaza ce fel de reticul are sau daca este disponibila in mai multe tipuri de reticule.Pe site-ul www.bushnell.com am gasit-o cu reticul de tipul TRX reticle.Luneta o aveti si in varianta Silver sau doar in varianta Matte?
ADRIAN

AC Sniper

Postby AC Sniper » Fri Feb 24, 2006 10:25 pm

Ce prinderi de luneta mi-ati recomanda pentru un Bushnell 3-9x40 Trophy???Am cumparat astazi un Bushnell 3-9x40 Trophy cu prinderi de la Gamo TS-250 medii si nu stiu de ce nu reusesc sa reglez luneta.Va rog dati-mi un sfat.Sunt disperat. :(
ADRIAN

AC Sniper

Postby Guest » Sat Feb 25, 2006 12:05 am

Cred ca prinderile sunt de vina deoarece cred ca sunt diferite,una dintre prinderi avand surub opritor pe cand cealalta nu are acest surub asemanator surubului opritor de la amortizorul de soc pentru luneta.
Guest

Postby AC Sniper » Sat Feb 25, 2006 12:38 pm

Am gasit care este problema si anume Maxima fiind o arma cu aer comprimat cu teava basculanta nu are gaura tevii aliniata cu luneta,teava fiind putin orientata in jos,fenomen care apare la majoritatea ac-urilor break-barrel.Astfel oricat as incerca sa reglez luneta pe verticala arma va bate tot sub punct ochit cu vreo 5cm.Am nevoie de o prindere de luneta cu picioare reglabile pe inaltime adica primul picior,cel de langa crosa armei sa fie reglat in sus iar al 2-lea picior sa fie reglat in jos.
Marius,te rog ajuta-ma si recomanda-mi ceva,adica o prindere cu picioare reglabile care sa se potriveasca la o luneta Bushnell Trophy 3-9x40 dar si la o sina a armei de 11-12mm cat are cea de pe Maxima.Nu stiu ce sa fac,poate imi raspunzi,sunt disperat,mi-am luat luneta de 600ron si nu pot s-o folosesc deoarece n-am o prindere corespunzatoare.
ADRIAN

AC Sniper

Next

Return to Produse comercializate