GLOCK-cea mai buna varianta cu bila

Intrebari despre produsele comercializate de ARROW INTERNATIONAL. s.r.l.

Moderators: Alin C., radu.b, Administrator

Postby alin » Tue Feb 05, 2008 2:32 pm

Merci, Catalin..
Dar vreau sa anunt ca nu intentionez sa fac nici o ilegalitate, totul se face prin acte si facturi, dispozitii, etc, atat doar ca anul asta in loc de salariu de merit voi primi o recompensa pt activitatea multumitoare depusa in cadrul serviciului..cel putin asa ar trebui sa se intample..:)
alin

Postby radu.b » Tue Feb 05, 2008 3:39 pm

catalin_suzeanu wrote:
alin wrote:Modalităţi specifice de procurare a armelor în cazul unor
categorii speciale de persoane

Art. 22. - (1) Persoanele care îndeplinesc o funcţie de demnitar sau care implică exerciţiul autorităţii publice pot procura arme de apărare şi pază şi de la instituţiile în care sunt încadrate sau, după caz, le pot primi în dar sau recompensă de la aceste instituţii, în condiţiile stabilite prin ordin al conducătorului instituţiei respective.
Fiti atenti, am vb cu directorul meu..eu o cumpar pe Politia Comunitara si el mi-o face cadou..a mai facut cineva chestia asta??

E bine sa verifici mai temeinic ceea ce crede directorul tau ca e posibil sa faca. Nu contest textul de lege pentru ca si eu pot sa-mi cumpar arma care e in evidenta contabila a institutiei unde lucrez. Dar de aici si pana a face astfel de "tranzactii"...recomand prudenta...

radu.b wrote:[Buna ziua.
Nu am mai auzit asa ceva... dar sa stiti ca am oferta foarte buna la pistoale si revolvere Smith&Wesson si munitie la fel. Asa ca tinem aproape... :).
O zi buna.
Cu respect.
Radu

"Tinem aproape" daca oferta este aceeasi: proiectil teflon indiferent daca e Glock sau Smith&Wesson, altfel?!?...Ar fi interesant daca am gasi la Arw ceea ce altii au dar nu ne dau.. :wink: Oare sa nu existe si alti producatori de armament "pentru civili" care sa poata sa ne ofere prin intermediul Arw astfel de pistoale ce pot folosi ca munitie cartus cu proiectil din teflon?

Cu stima,

Cata

Buna ziua.
Parerea mea este ca pistolul cu glont este sfant.Dumneavoastra stiti ce spun si daca exista aceasta portita de acces, cred ca trebuie profitat :wink: . La urma urmei, pe toate topic-urile s-a vorbit acelasi lucru, cum sa fie arma mai puternica (intentia fiecaruia, desi este aceeasi nu a spus-o nimeni). Iar daca ce a spus domnul Alin mai devreme se poate, de ce nu? :wink: .
O zi buna si tinem legatura.
Cu respect.
Radu
radu.b

Postby catalin_suzeanu » Tue Feb 05, 2008 3:46 pm

alin wrote:Merci, Catalin..
Dar vreau sa anunt ca nu intentionez sa fac nici o ilegalitate, totul se face prin acte si facturi, dispozitii, etc, atat doar ca anul asta in loc de salariu de merit voi primi o recompensa pt activitatea multumitoare depusa in cadrul serviciului..cel putin asa ar trebui sa se intample..:)

Am inteles ca lucrezi in Politia Comunitara....pai atunci nu inteleg de ce te "agiti" sa cumperi un Glock cu teflon cand poti sa cumperi unul plumb...Si folosind aceeasi modalitate absolut legala (mai inteles gresit cand am spus ca e "ilegal"...doar am fost sceptic legat de "marinimia" directorului care ar achizitiona un Glock cu teflon pe institutie ca apoi sa-l instraineze, fie el si unui angajat al respectivei institutii).
Eu stiu ca si politia comunitare are dreptul sa poarte si sa utilizeze arma de aparare letala...dar din diverse considerente se evita "inarmarea" respectivilor politisti...

Cu stima,

Cata
Pistol "BUL M-5 Ultra-X" cal.9mm (cartus cu glont)-2009
Pistol "Glock G26" cal.9mm (cartus CQT-teflon)-2007
Revolver "Reck Cobra" cal.380 knall (cartus cu gaz)-1996 (perioada cand bila era interzisa)
catalin_suzeanu

Postby alexsileanu » Tue Feb 05, 2008 7:29 pm

Unde gasim oferta la pistoale si revolvere Smith&Wesson, binenteles pentru pamanteni, adica cu glont de cauciuc (teflon), anul trecut am cumparat pentru prietena mea un RG si nu am fost convins sa cumpar si pentru mine.
Cu stima!
Alex
alexsileanu

Postby Lionheart » Tue Feb 05, 2008 7:53 pm

alexsileanu wrote:Unde gasim oferta la pistoale si revolvere Smith&Wesson, binenteles pentru pamanteni, adica cu glont de cauciuc (teflon), anul trecut am cumparat pentru prietena mea un RG si nu am fost convins sa cumpar si pentru mine.
Cu stima!
Alex

stiu ca e off topic, dar dc nu te-a convins Rg?
pe mine ma bate gandu sa-mi iau un RG88 pe gaz...zi si mie dc nu te-a convins RG?
Lionheart

Postby BARTHY 2 » Tue Feb 05, 2008 10:56 pm

alin wrote:Modalităţi specifice de procurare a armelor în cazul unor
categorii speciale de persoane

Art. 22. - (1) Persoanele care îndeplinesc o funcţie de demnitar sau care implică exerciţiul autorităţii publice pot procura arme de apărare şi pază şi de la instituţiile în care sunt încadrate sau, după caz, le pot primi în dar sau recompensă de la aceste instituţii, în condiţiile stabilite prin ordin al conducătorului instituţiei respective.
Fiti atenti, am vb cu directorul meu..eu o cumpar pe Politia Comunitara si el mi-o face cadou..a mai facut cineva chestia asta??

Mda....interesanta manevra! Eu am intalnit asemenea situatii doar la absolvirea cursurilor Academiei Militare cand sefii de promotie primeau in dar de la ministrul apararii un pistol Carpati.
Rhöm RG88 cal. 10x22T (steel barrel ) ; Carpaţi cal. 9mm PAK
Image
“feci sed iure feci"

Încrede-te în Dumnezeu şi ţine-ţi praful de puşcă la adăpost de umezeală (Oliver Cromwell)
BARTHY 2

Postby alin » Tue Feb 05, 2008 11:37 pm

Stimati colegi,
Am deschis acest topic avand o idee clara in minte, dar sunt vinovat ca nu am dezvoltat subiectul..Intentionam sa imi achizitionez o arma neletala cu proiectil, si am vrut sa vad parerea voastra cu privire la Glock intrucat o consider cea mai buna de pe piata la momentul asta..
Am dreptul legal de a achizitiona si arme letale cu glont, si voi profita de el, dar acum ma gandeam si la beneficiile armei neletale..
Arma letala nu o folosesti de prea multe ori pt ca glontul odata plecat nu se mai intoarce..Cred ca majoritatea stiti uzul de arma, limitele lui si obligatiile in cazul efectuarii..Prea multe batai de cap pt un simplu cetatean in timpul liber..Plus ca poate tragi un foc de avertisment si moare unul nevinovat la balcon..Deci o greseala poate fi fatala cuiva..
Sa nu-mi spuneti acum ca "eu nu gresesc", pt nu merge..Am lucrat in afara garda de corp si am vazut efectul armelor de foc..
Astept cu mare interes opiniile voastre..
Cu stima,
Alin.
Last edited by alin on Mon Jun 22, 2009 8:31 pm, edited 1 time in total.
alin

Postby catalin_suzeanu » Wed Feb 06, 2008 12:03 am

Am un Smith&Wesson 9mmMP cu glont si nu pot spune ca sunt "altfel" fata de perioada cand purtam sub brat Reck Cobra cu gaz. Nici atunci nu "ma jucam" cu arma, nu trageam precum cow-boy in preerie...Pur si simplu am purtat-o peste 85% din perioada, asupra mea, in conditiile in care real (nu rachete de semnalizare cu prilejul vreunui revelion) am folosit-o de vreo 4-5 ori...
Personal ma simt (in conditiile actuale cand agresorii inca folosesc arme cu aer comprimat, cu gaz sau cu bila...rareori cu glont) mai in siguranta pentru un motiv bine inteles: superioritatea (vesnica cursa a inarmarii in care cel mai puternic domina pe cel mai slab)....Din pacate stiu ca poate parea putin neortodox ceea ce am spus mai sus insa societatea nu-mi da de ales....Si ajung la o veche zicala romaneasca: "decat sa planga mama, mai bine sa planga maica-sa"...

Cu stima,

Cata
Revolver "Reck Cobra" cal.380 knall (cartus cu gaz)-1996 (perioada cand bila era interzisa)
catalin_suzeanu

Postby radu.b » Wed Feb 06, 2008 8:16 am

catalin_suzeanu wrote:Am un Smith&Wesson 9mmMP cu glont si nu pot spune ca sunt "altfel" fata de perioada cand purtam sub brat Reck Cobra cu gaz. Nici atunci nu "ma jucam" cu arma, nu trageam precum cow-boy in preerie...Pur si simplu am purtat-o peste 85% din perioada, asupra mea, in conditiile in care real (nu rachete de semnalizare cu prilejul vreunui revelion) am folosit-o de vreo 4-5 ori...
Personal ma simt (in conditiile actuale cand agresorii inca folosesc arme cu aer comprimat, cu gaz sau cu bila...rareori cu glont) mai in siguranta pentru un motiv bine inteles: superioritatea (vesnica cursa a inarmarii in care cel mai puternic domina pe cel mai slab)....Din pacate stiu ca poate parea putin neortodox ceea ce am spus mai sus insa societatea nu-mi da de ales....Si ajung la o veche zicala romaneasca: "decat sa planga mama, mai bine sa planga maica-sa"...

Cu stima,

Cata

Buna ziua.
Aveti dreptate. Dar parerea mea ca un pistol cu glont implica cu mult mai multa responsabilitate din partea posesorului fata de o arma neletala.
Este doar parerea mea... :wink:
O zi buna.
Cu respect.
Radu
radu.b

Postby alexsileanu » Wed Feb 06, 2008 8:25 am

Lionheart wrote:
alexsileanu wrote:Unde gasim oferta la pistoale si revolvere Smith&Wesson, binenteles pentru pamanteni, adica cu glont de cauciuc (teflon), anul trecut am cumparat pentru prietena mea un RG si nu am fost convins sa cumpar si pentru mine.
Cu stima!
Alex

stiu ca e off topic, dar dc nu te-a convins Rg?
pe mine ma bate gandu sa-mi iau un RG88 pe gaz...zi si mie dc nu te-a convins RG?

Tot off topic, RG este o arma foarte buna, altfel nu il cumparam - recomandam, dar cand tragi cu arma de vanatoare calibrul 12 sau 16 apoi cu pistol cu bila de cauciuc....
Stiu ca am facut o comparatie fortata dar totusi vreau un pistol ceva mai puternic. In caz ca nu gasesc, tot RG o sa cumpar.
alexsileanu

Postby alin » Wed Feb 06, 2008 9:23 am

catalin_suzeanu wrote:Am un Smith&Wesson 9mmMP cu glont si nu pot spune ca sunt "altfel" fata de perioada cand purtam sub brat Reck Cobra cu gaz. Nici atunci nu "ma jucam" cu arma, nu trageam precum cow-boy in preerie...Pur si simplu am purtat-o peste 85% din perioada, asupra mea, in conditiile in care real (nu rachete de semnalizare cu prilejul vreunui revelion) am folosit-o de vreo 4-5 ori...

Cu stima,

Cata

Stimate coleg,
Lucrand amandoi in bransa, putem sa relizam beneficiile unei arme la posesor..Comparatia intre arma letala si arma neletala in mod normal nici nu ar avea sens.. Totusi..Consider ca o arma neletala (pistol cu glont) suficient de puternica pt a imobiliza o persoana isi poate atinge scopul la fel de bine..
Avem o meserie ingrata, la momentul actula raspund si de o grupa de interventie rapida, deci realizezi cat de iubit si popular sunt in randul anumitor persoane..In timpul liber nu ma despart de un EKOL Special 99 cu gaz, multi vad putini cunosc..
Si am gandit asa:
-- o arma letala (pistol cu glont), inca nu stiu ce model;
-- o arma neletala (pistol cu proiectil de cauciuc), posibil Glock;
In functie de ce intentionez sa fac, de gradul de risc , voi putea sa aleg ce se va potrivi mai bine in acea situatie..Pt ca pana la urma, e perfect valabila zicala ta de mai sus..Bineinteles, cu respectarea conditiilor uzului de arma, nu? :D
Apropo, esti multumit de arma ta? Intretinerea se face usor? Dupa cum arata, cred ca e full metal, nu?
Multumesc.
Stima.
alin

Postby catalin_suzeanu » Wed Feb 06, 2008 10:50 am

Este un Smith&Wesson M&P 9mm QA hybrid (steel & polymer cum spun producatorii) cu 3 randuri de prasele pentru o priza cat mai buna a mainii pe pat...
Am 2 incarcatoare a cate 17 cartuse fiecare si pot spune ca ajunge cu tot cu "plumbii" din el la aproape 900g, fata de cel "full steel" care atinge cam 1300g...mult-putin...se simte si un gram la o purtare zilnica...

Tinand cont ca esti pasionat de acest tip de arme da-mi voie sa te invit sa studiezi o brosurica de la adresa de mai jos...

http://www.smith-wesson.com/wcsstore/Sm ... tary_1.pdf

Am tras cam 30 cartuse si pot spune ca-si merita renumele atat ca manevrabilitate cat mai ales ca QA (Quick Action)...
E foarte stabil in palma si are un recul destul de mic, datorat in special preluarii acestuia de catre corpul din Polymer (nefiind singura arma ce utilizeaza acest tip de material, revolutionar din acest punct de vedere)...
Curatarea e foarte simpla pentru ca se demonteaza foarte rapid....tinand cont ca e o arma preponderent cu aplicativitate militara, se simte pe deplin maniera in care a fost conceputa...

Munitia pe care o utilizez e Luger Sellier&Bellot

http://www.sellier-bellot.cz/pistol-and ... ?product=9

in tabel modelul este "9 mm LUGER / 9 mm PARA SB31065 SP" iar cartusul achizitionat de la Arrow este ultimul din dreapta, cel de langa cutie.
Se poate observa, din fotografie, forma tronconica a glontului (foarte apropiata de cea a armelor puternice, nu boanta ca la cartusele cu glont obisnuit) ceea ce-i imprima glontului (alaturi de cantitatea de material exploziv din cartus) o viteza mai mare, cat si posibilitatea de a penetra mai usor tinta spre care se deplaseaza.
In practica, orificiul lasat in tinta de catre glontul cartusului Luger SP/SB31065, (SP fiind prescurtarea "Soft Point") este mult mai mic decat cel lasat de un glont bont (care mai mult "sparge" decat sa patrunda).
Referiri la acest tip de glont SP (Bullet SP),poti gasi aici:

http://www.sellier-bellot.cz/pistol-and ... ullets.php

Alegerea iti si ne apartine fiecaruia dintre noi. Cum am spus in postul de mai sus, ma simt, momentan, mult mai sigur cu o astfel de arma. Si aici ii dau dreptate domnului radu.b care, la randul domniei sale, a spus tot, undeva deasupra acestui post, ca e pacat ca in conditiile in care ai dreptul sa-ti iei arma letala cu glont sa optezi spre una neletala cu bila de cauciu (pentru ca am indoieli legate de posibilitatea achizitionarii Glock-ului cu glont de teflon)...

Cu stima,

Cata
catalin_suzeanu

Postby alin » Wed Feb 06, 2008 12:55 pm

Da,arata f bine..Si cred ca se comporta f bine..In general, seriile M&P sunt deasupra modelelor civile..
Referitor la munitie, folosesti 9mm Para, din cate stiu asta inseamna 9X19 mm, nu? Ma framanta o problema, nu ar merge la acest model si munitia Para neletala folosita de cei de Glock?
Ma ajuti, te rog, cu aceste informatii..?
alin

Postby catalin_suzeanu » Wed Feb 06, 2008 1:57 pm

alin wrote:Da,arata f bine..Si cred ca se comporta f bine..In general, seriile M&P sunt deasupra modelelor civile..
Referitor la munitie, folosesti 9mm Para, din cate stiu asta inseamna 9X19 mm, nu? Ma framanta o problema, nu ar merge la acest model si munitia Para neletala folosita de cei de Glock?

Sunt in "tratative" cu furnizorii de munitie pentru ca intentionez de mult sa utilizez un astfel de cartus in fata celor cu proiectil din plumb. Problema care poate sa apara e "imbacsirea" ghinturilor de pe teava ceea ce nu ar fi tocmai favorabil celui de-al doilea proiectil ce iese pe teava...Cauciuc, nici gand...Am vrut sa utilizez unul de 9x19 blank (manevra) insa aceeasi problema cu resturile de la capacel...(nu era problema faptul ca trebuia sa reincarc manual pentru a introduce urmatorul cartus pe teava)...

Oricum, ceea ce stiu e ca daca utilizezi doar un singur tip de munitie -blank sau proiectil teflon- nu sunt probleme in caz de incarcarea ghinturilor...Exclus cauciuc pentru ca e dezastru dupa aceea...
O sa-ti comunic ce am rezolvat...

Cu stima,

Cata
catalin_suzeanu

Postby radu.b » Wed Feb 06, 2008 6:04 pm

alin wrote:Da,arata f bine..Si cred ca se comporta f bine..In general, seriile M&P sunt deasupra modelelor civile..

Buna seara.
Vedeti ca, daca intrati la arme de autoaparare veti vedea si varianta mai mica a pistolului M&P, cu teava mai scurta si cu sector mai scurt (pentru cei care doresc o arma mai usoara). Caracteristicile le-am postat acolo.
Cu precizarea ca varianta folosita de armata americana nu este acesibila civililor, diferentele sunt la nivel de lungimea tevii si capacitatea sectorului, in rest mecanismul, materiale folosite sunt identice.
O seara buna.
Cu respect.
Radu
radu.b

PreviousNext

Return to Produse comercializate