Pistol cu bila Record Md.15

Intrebari despre produsele comercializate de ARROW INTERNATIONAL. s.r.l.

Moderators: Alin C., radu.b, Administrator

Pistol cu bila Record Md.15

Postby catalin_suzeanu » Fri Mar 12, 2010 12:38 pm

Am gasit aceasta arma si m-ar fi interesat pentru faptul ca e si foarte mica (de poseta pt dame-asa scrie in dreptul ei) si e si convenabila ca pret-800 lei.
Multumesc
Pistol "BUL M-5 Ultra-X" cal.9mm (cartus cu glont)-2009
Pistol "Glock G26" cal.9mm (cartus CQT-teflon)-2007
Revolver "Reck Cobra" cal.380 knall (cartus cu gaz)-1996 (perioada cand bila era interzisa)
catalin_suzeanu

Re: Pistol cu bila Record Md.15

Postby tevez » Fri Mar 12, 2010 1:10 pm

Bun preţ, eu înainte de acciză era să dau vreo 11 mil pe modelul doar pe gaz.
viewtopic.php?f=10&t=1963&start=60 - postarea lui Babanu.
E tot mic şi "de damă" ca şi WASP dar costă nici pe jumătate, nefiind oţel şi arată mai
bine decât WASP, părerea mea. Nu ştiu însă cum e cu garanţia la Novarm. :roll:
tevez

Postby catalin_suzeanu » Mon Mar 15, 2010 9:57 pm

tevez wrote:Bun preţ, eu înainte de acciză era să dau vreo 11 mil pe modelul doar pe gaz.
viewtopic.php?f=10&t=1963&start=60 - postarea lui Babanu.
E tot mic şi "de damă" ca şi WASP dar costă nici pe jumătate, nefiind oţel şi arată mai
bine decât WASP, părerea mea. Nu ştiu însă cum e cu garanţia la Novarm. :roll:

Pai...am luat-o..(mai precis fiimea a luat-o... :wink: ). Ce pot spune decat ca-i o bijuterie (ne)letala... :evil: ... (am facut foto prin comparatie, adaucandu-va aminte ca arma mea, BUL M5, e una dintre cele mai mici arme de pe la noi)...

Image

In primul rand ma-ncanta faptul ca nu are sicane pe teava (nemernicii de infractori s-au desteptat si daca ripostezi eventualului atac cu o arma, imediat se uita la teava sa vada "ce hram poarta acea arma").

Image

In al 2-lea rand are siguranta si poti avea cartus pe teava fara nici o teama (undeva, pe-acest forum, se spunea ca aceasta arma NU are siguranta).

Image

In al 3-lea rand doamna Aura a fost extraordinar de amabila si foarte pertinenta in tot ceea ce a raspuns sau a recomandat (am purtat un dialog la obiect, de aprox juma de ora, si nu mi-a lasat deloc impresia unei vanzatoare de la aprozar, adica asa cum era prezentata tot pe undeva pe-aici ca neavand nimic in comun cu armele)...si nu numai legat de armele de autoaparare (zamac, otel etc) ci si de cele de aparare sau vanatoare.
Era sa uit. Garantia e de doi ani si mi-a placut recomandarea facuta: chiar daca nu-l foloseste fata, o data la doua luni sa vina cu el pentru aspectare/curatare...
Zilele acestea sa facem o vizita in poligon sa vedem "ce poate"...

Mai atasez doua fotografii:

Image

Image
Revolver "Reck Cobra" cal.380 knall (cartus cu gaz)-1996 (perioada cand bila era interzisa)
catalin_suzeanu

Postby aurorauno » Tue Mar 16, 2010 8:57 am

Sa-l stapaneasca sanatoasa si fara incidente.Cate cartuse intra in incarcator?
Smith&Wesson Military&Police Compact - 9x19mm
"No weapon formed against me shall prosper
And every tongue that rises against me in judgement thou shall condem "
'
aurorauno

Postby tevez » Tue Mar 16, 2010 9:14 am

Faină prezentare, să-l folosească cu plăcere şi să nu fie cazul altundeva afară de poligon.
Aşteptăm impresii şi după tragere, cred că e destul de precis la o distanţă mică, neavând şicane.
tevez

Postby catalin_suzeanu » Tue Mar 16, 2010 12:41 pm

Randurile noastre s-au ingrosat cu inca un membru cu drepturi depline: fata mea. A fost dimineata si si-a ridicat permisul in care troneaza tantos pistolasul/bricheta (saraca...dupa 90zile x 2 prelungiri =adica 180 zile de prelungire, mai precis pe 20 martie ar fi facuut 180 zile in cap). Pana la urma a fost de bun augur si aceasta asteptare, reusind sa-si achizitioneze arma la aproape jumatate de pret, mai precis la 800 lei (cel cu gaz era cam 1200 lei iar cu bila cam 1500 lei).
Munitia detinuta intr-un incarcator e de 5 cartuse insa, cred ca sunt suficiente pentru contracararea unei eventuale agresiuni. Oricum, imi doresc la randu-mi sa-l foloseasca numai in poligon.

Stima
catalin_suzeanu

Postby catalin_suzeanu » Wed Mar 17, 2010 3:44 pm

Gata poligonul. Rezultatele sunt urmatoarele: intre 2-5m - tintit capul, nimerit capul; intre 6-7m - tintit capul, nimerit in zona gatului; la 10m - tintit capul, nimerit intre buric si piept. Dupa 20 de cartuse cu bila fiimea a cerut arma adevarata :wink: . Si a tras pana am zis ca-i trag heblul si o las pe intuneric.

Sa prezint intai tinta, rezultatele fiind obtinute la 10 si 15m:

Image

si imagini din diverse momente ale poligonului:

1. instruirea inaintea executarii primului foc

Image

2. pregatirea pentru primul foc

Image

3. primul foc

Image

4. si alte foto

Image

Image

Image

ultima e facuta special pentru avatar... :lol:

Revenind la Record md15, trecand peste dimensiunea de "bricheta" pot spune ca are un recul destul de considerabil. Cu riscul de a rade de fata mea, primul foc executat cu "al mic" a luat-o prin surprindere in asa hal incat era jumatate in afara poligonului (ea nemaitragand niciodata cu o arma ce genereaza recul, singura arma cu care a tras fiind revolverul cu gaze Reck Cobra care nu are pic de recul).
In alta ordine de idei, dupa poligon am fost la Arrow pentru completarea rezervei de munitie, ocazie cu care am cerul Wasp-ul si, sincer sa fiu, nu m-a impresionat. Cel mai mare inconvenient pe care l-am gasit a fost greutatea cu care se rupe tragaciul (raportata la dimensiunea mica a armei, fapt ce face sa se "imprastie" bila oriunde in alta parte decat tinta vizata). In rest, interesant dar cam scump pentru utilitatea acestuia (tinand cont ca e o arma cu teava foarte scurta care nu poate oferii satisfactii nemaipomenite in Joita (aici ma refer la colegii de forum care incearca sa faca tir cu astfel de arme).

Stima
catalin_suzeanu

Postby radu.b » Wed Mar 17, 2010 4:21 pm

catalin_suzeanu wrote:Gata poligonul. Rezultatele sunt urmatoarele: intre 2-5m - tintit capul, nimerit capul; intre 6-7m - tintit capul, nimerit in zona gatului; la 10m - tintit capul, nimerit intre buric si piept. Dupa 20 de cartuse cu bila fiimea a cerut arma adevarata :wink: . Si a tras pana am zis ca-i trag heblul si o las pe intuneric.

Sa prezint intai tinta, rezultatele fiind obtinute la 10 si 15m:

Image

si imagini din diverse momente ale poligonului:

1. instruirea inaintea executarii primului foc

Image

2. pregatirea pentru primul foc

Image

3. primul foc

Image

4. si alte foto

Image

Image

Image

ultima e facuta special pentru avatar... :lol:

Revenind la Record md15, trecand peste dimensiunea de "bricheta" pot spune ca are un recul destul de considerabil. Cu riscul de a rade de fata mea, primul foc executat cu "al mic" a luat-o prin surprindere in asa hal incat era jumatate in afara poligonului (ea nemaitragand niciodata cu o arma ce genereaza recul, singura arma cu care a tras fiind revolverul cu gaze Reck Cobra care nu are pic de recul).
In alta ordine de idei, dupa poligon am fost la Arrow pentru completarea rezervei de munitie, ocazie cu care am cerul Wasp-ul si, sincer sa fiu, nu m-a impresionat. Cel mai mare inconvenient pe care l-am gasit a fost greutatea cu care se rupe tragaciul (raportata la dimensiunea mica a armei, fapt ce face sa se "imprastie" bila oriunde in alta parte decat tinta vizata). In rest, interesant dar cam scump pentru utilitatea acestuia (tinand cont ca e o arma cu teava foarte scurta care nu poate oferii satisfactii nemaipomenite in Joita (aici ma refer la colegii de forum care incearca sa faca tir cu astfel de arme).

Stima

Buna ziua.
Cred ca fata dumneavoastra s-a dezechilibrat datorita modului cum tine arma. Parerea mea este ca asa cum tine arma cu doua maini, in mod normal piciorul stang trebuia sa fie in fata, fara suparare.
Pistolul WASP este o arma mica (mai mica decat cea luata de fata dumneavoastra) si destul de precisa asa cum am mai spus si in alta postare. Ca este scumpa sau ca este mai putin utila, la urma urmei este arma de autoaparare nu de tir. Probabil dupa ceva timp o sa-mi dati dreptate.
Cu respect
radu.b

Postby catalin_suzeanu » Wed Mar 17, 2010 4:27 pm

Dezechilibrarea s-a produs la primul foc tras cu Recordul. Dupa aceea a fost ok, s-a obisnuit cu reculul, si-a corectat pozitia, atat a corpului cat si a mainilor pe arma, senzatia de recul puternic revenind la primul foc tras cu Cobra Bull M-5, urmatoarele focuri devenind foarte comune pentru ea. Oricum, multumesc pentru observatie. Mentionez ca instructorul poligonului, dl Filip, i-a prezentat pozitia corecta, recomandandu-i sa evite protapirea pe ambele picioare in aceeasi linie...
Legat de dimensiunea armelor, cu respect va contrazic. Le-am pus una peste alta, una de-asupra celeilalte si au FIX aceeasi lungime. Diferenta o face tragaciu foarte mare, garda acestuia si nu in ultimul rand patul armei care-i foarte lat (ma refer la Wasp, Recordul avand toate elementele descrise mai sus, mult mai finute). Poate confirma colegul dvs de la Gara de Nord acest lucru. Nu cunosc dimensiunile nici ale uneia dintre ele (ma refer la datele exacte in milimetri) insa atunci cand le asezi una peste alta e foarte usor sa compari lungimea totala, latimea cu incarcator si fara. Ce sare in evidenta la Wasp e teava ce pare ghintuita, chiar deosebit de exagerate acele fante longitudinale (care nu sunt ghinturi cum se asteptau unii dintre colegi). Probabil ca au si acestea un rost. Nu stiu daca rezultatele obtinute la tinta de catre Record Md15 sunt dintre cele mai bune insa pot spune ca a obtinut punct favorabil datorita absentei sicanei de pe teava fapt ce da voie bilei sa iasa intreaga, asa cum pleaca din tubul cartus.
Stima
catalin_suzeanu

Postby Babanu » Thu Mar 18, 2010 6:59 pm

Daca va refereati cumva la postarea mea despre acest Record Mod 15, nu am afirmat ca nu ar avea piedica si de aceea nu merge purtat cu glont pe teava. Nu merge purtat cu glont pe teava datorita faptului ca este SAO si chiar daca are piedica, aceasta actioneaza doar asupra tragaciului din pacate (daca actiona si cocosul atunci era ok). Imaginati-va aceasta arma scapata pe jos, oare exista posibilitatea sa se descarce accidental neavand siguranta si pe cocos? Mie unul mi se pare riscant sa porti aceasta arma cu glont pe teava, nu stiu, poate pentru altii mai curajosi e ok, treaba lor :mrgreen:
Fort 17R MOD - 9mm PA (FOR SALE)
Ekol Viper - 9mm R (FOR SALE)
Babanu

Postby haiosu » Tue Mar 23, 2010 10:34 pm

catalin_suzeanu wrote:Dezechilibrarea s-a produs la primul foc tras cu Recordul. Dupa aceea a fost ok, s-a obisnuit cu reculul, si-a corectat pozitia, atat a corpului cat si a mainilor pe arma, senzatia de recul puternic revenind la primul foc tras cu Cobra Bull M-5, urmatoarele focuri devenind foarte comune pentru ea. Oricum, multumesc pentru observatie. Mentionez ca instructorul poligonului, dl Filip, i-a prezentat pozitia corecta, recomandandu-i sa evite protapirea pe ambele picioare in aceeasi linie...
Legat de dimensiunea armelor, cu respect va contrazic. Le-am pus una peste alta, una de-asupra celeilalte si au FIX aceeasi lungime. Diferenta o face tragaciu foarte mare, garda acestuia si nu in ultimul rand patul armei care-i foarte lat (ma refer la Wasp, Recordul avand toate elementele descrise mai sus, mult mai finute). Poate confirma colegul dvs de la Gara de Nord acest lucru. Nu cunosc dimensiunile nici ale uneia dintre ele (ma refer la datele exacte in milimetri) insa atunci cand le asezi una peste alta e foarte usor sa compari lungimea totala, latimea cu incarcator si fara. Ce sare in evidenta la Wasp e teava ce pare ghintuita, chiar deosebit de exagerate acele fante longitudinale (care nu sunt ghinturi cum se asteptau unii dintre colegi). Probabil ca au si acestea un rost. Nu stiu daca rezultatele obtinute la tinta de catre Record Md15 sunt dintre cele mai bune insa pot spune ca a obtinut punct favorabil datorita absentei sicanei de pe teava fapt ce da voie bilei sa iasa intreaga, asa cum pleaca din tubul cartus.
Stima

am sa va contrazic... "protapirea" este fix ...o pozitie foarte corecta de tragere...a fortelor de ordine, a politistilor. un "organ" dotat cu vesta antiglont va sta fix cu fata nu in lateral. se poate detalia despre aceasta pozitie si de ce e mai buna decat altele, dar nu cred ca e topicul potrivit. :wink:
haiosu

Postby Emanuel » Wed Mar 24, 2010 8:41 am

Bingo !
Fiecare se pozitioneaza cu se simte mai confortabil (vede el :mrgreen: ).
Chiar se trage cum o fac tzoparlanii aia din Bronx sau Queens, cu armele in pozitie orizontala, in ambele maini.
:mrgreen:
Emanuel

FORT 17 R Cal. 9 mm P.A. :mrgreen:
ZORAKI - MOD. 914 Cal. 9 mm P.A.Knall
GAMO PT-80 Cal. 4.5 mm (.177 in)

www.romsdc.ro
Emanuel

Postby catalin_suzeanu » Wed Mar 24, 2010 9:31 am

haiosu wrote:
catalin_suzeanu wrote:..............................
Mentionez ca instructorul poligonului, dl Filip, i-a prezentat pozitia corecta, recomandandu-i sa evite protapirea pe ambele picioare in aceeasi linie...
..............................

am sa va contrazic... "protapirea" este fix ...o pozitie foarte corecta de tragere...a fortelor de ordine, a politistilor. un "organ" dotat cu vesta antiglont va sta fix cu fata nu in lateral. se poate detalia despre aceasta pozitie si de ce e mai buna decat altele, dar nu cred ca e topicul potrivit. :wink:

Suntem offtopic insa "protapirea" subliniata se referea la asezarea picioarelor in aceeasi linie si nu la pozitia corpului (catre tinta). In plus, sa nu confundam pozitia trupelor de ordine ce au obligatia de a face un scut uman, cu cea a unui tragator in poligon. Iar ultima precizare: "dezechilibrarea" a fost prezentata exagerat cand am spus ca era sa fie aruncata din poligon, insa se pare ca e bine sa te exprimi sec, fara pic de gluma pentru ca, din pacate, constat ca s-a ajuns de la un topic "Pistol cu bila Record Md.15" la "Pozitia corecta a unui tragator". Pentru a "corecta" cele scrise mai sus, legate de "dezechilibrarea" Loredanei la primul foc, pot sa spun ca a fost numai o zvacnire mai puternica a mainii datorita neobisnuintei cu acest tip de arma (sa nu uitam ca e totusi fata, a fost prima arma cu recul pe care a tinut-o in mana si cu care a executat foc). Celelalte au fost OK dovada fiind rezultatele la tinta, rezultate ce-i apartin in exclusivitate.
Stima
catalin_suzeanu

Postby tevez » Wed Mar 24, 2010 10:06 am

Aşa se întâmplă peste tot, discuţiile se încing şi se mai ajunge şi la off-topicuri. Ideal ar fi să se deschidă topic
sau să se posteze într-unul deja deschis atunci când "divagaţia" este interesantă şi utilă dar nu se poate mereu.
Concluzionând, arma este de luat în calcul datorită dimensiunilor şi comportamentului bun pe care l-a avut
în prezentarea de mai sus.
tevez

Postby tdalin » Wed Mar 24, 2010 10:35 am

Un zamac reusit :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
"Dreptul de a cumpăra arme este dreptul de a fi liber,". AE van Vogt
CZ P07-Duty 9x19mm
tdalin

Next

Return to Produse comercializate