Pistol cu glont

Intrebari cu caracter general despre armele si accesoriile folosite pentru autoaparare.

Moderators: Alin C., radu.b, Administrator

Pistol cu glont

Postby catalin_suzeanu » Fri Sep 14, 2007 11:55 am

Salve,

Am deschis acest Topic in speranta ca mai sunt interesati in dezbaterea oricarei probleme legate de acest tip de armament cu munitia aferenta.
Eu sunt posesor al unui pistol Smith&Wesson MP9 cu glont din 11 sept. (fara nici o aluzie sper) in conditiile in care sunt si posesor al unui revolver RECK COBRA 9mm cu gaz din 1996, cand eliberarea unui permis pentru o astfel de arma era la fel de dificila precum eliberarea, in ziua de azi, a unui permis port-arma pentru pistol cu glont.
Sunt cateva aspecte pe care as vrea sa le dezbatem (asta daca am cu cine, sau daca e cineva interesat de acest topic):
-se taraganeaza aprobarea modelului de Pasaport International pentru Arma de Foc in conditiile in care in L295/2004, art.2,cap.IV/2 spune clar ca daca vrei sa iesi cu "glont" soliciti eliberarea acelui pasaport la organul emitent al permisului de port-arma;
-totodata tot in L295/2004 dar in art.48,alin.1 spune ca "persoana care detine, in conditiile prezentei legi, arme letale si care doreste sa calatoreasca in strainatate cu acestea poate solicita organului de politie care i-a acordat permisul de arma eliberarea unei autorizatii in baza careia organele politiei de frontiera permit iesirea de pe teritoriul Romaniei cu armele si munitia inscrise in autorizatie, facand mentiune despre acestea in documentul de calatorie al titularului", ori daca i-am "indrumat" spre aceasta "Zona crepusculara" a legii au ridicat din umeri ca "lipsa tipizat"...
-nu exista nicaieri o lista cu tarile in care ai acces cu arma letala (glont) in conditiile in care cei de la MAE refuza sa-mi raspunda...(mai trimis, discutie telefonica)

Ar mai fi multe dar nu-mi vin acum in minte.
Ideea e ca am nevoie pentru ca tranzitez foarte des Bulgaria (Balcani) si e cunoscuta zona ca nefiind atat de ospitaliera (amic care a avut sansa sa scape doar cu o spaima in pustietatea aflata pe traseul Burgas spre granita cu Turcia, doar cu masina "gaurita" in stalpul de mijloc, "haiducii" tintind in roti, dupa spusele politiei bugare care l-a oprit la vreo 10km sa-l intrebe daca e totul OK).
Arma cu gaz e frectie la picior de lemn intr-o situatie ca ceca de mai sus, poate doar ca impresie in cazul unui "control de rutina" al vreunui "echipaj" fals...
Sper sa nu fi plictisit cu cele de mai sus, stiu ca fac parte dintr-o "minoritate" pentru ca nu am gasit vreun Topic sau macar un POst care sa faca vreo referire la armele cu glont.

Cu respect,
catalin_suzeanu

Re: Pistol cu glont

Postby cristib » Fri Sep 14, 2007 12:39 pm

catalin_suzeanu wrote:Salve,

Am deschis acest Topic in speranta ca mai sunt interesati in dezbaterea oricarei probleme legate de acest tip de armament cu munitia aferenta.
Eu sunt posesor al unui pistol Smith&Wesson MP9 cu glont din 11 sept. (fara nici o aluzie sper) in conditiile in care sunt si posesor al unui revolver RECK COBRA 9mm cu gaz din 1996, cand eliberarea unui permis pentru o astfel de arma era la fel de dificila precum eliberarea, in ziua de azi, a unui permis port-arma pentru pistol cu glont.
Sunt cateva aspecte pe care as vrea sa le dezbatem (asta daca am cu cine, sau daca e cineva interesat de acest topic):
-se taraganeaza aprobarea modelului de Pasaport International pentru Arma de Foc in conditiile in care in L295/2004, art.2,cap.IV/2 spune clar ca daca vrei sa iesi cu "glont" soliciti eliberarea acelui pasaport la organul emitent al permisului de port-arma;
-totodata tot in L295/2004 dar in art.48,alin.1 spune ca "persoana care detine, in conditiile prezentei legi, arme letale si care doreste sa calatoreasca in strainatate cu acestea poate solicita organului de politie care i-a acordat permisul de arma eliberarea unei autorizatii in baza careia organele politiei de frontiera permit iesirea de pe teritoriul Romaniei cu armele si munitia inscrise in autorizatie, facand mentiune despre acestea in documentul de calatorie al titularului", ori daca i-am "indrumat" spre aceasta "Zona crepusculara" a legii au ridicat din umeri ca "lipsa tipizat"...
-nu exista nicaieri o lista cu tarile in care ai acces cu arma letala (glont) in conditiile in care cei de la MAE refuza sa-mi raspunda...(mai trimis, discutie telefonica)

Ar mai fi multe dar nu-mi vin acum in minte.
Ideea e ca am nevoie pentru ca tranzitez foarte des Bulgaria (Balcani) si e cunoscuta zona ca nefiind atat de ospitaliera (amic care a avut sansa sa scape doar cu o spaima in pustietatea aflata pe traseul Burgas spre granita cu Turcia, doar cu masina "gaurita" in stalpul de mijloc, "haiducii" tintind in roti, dupa spusele politiei bugare care l-a oprit la vreo 10km sa-l intrebe daca e totul OK).
Arma cu gaz e frectie la picior de lemn intr-o situatie ca ceca de mai sus, poate doar ca impresie in cazul unui "control de rutina" al vreunui "echipaj" fals...
Sper sa nu fi plictisit cu cele de mai sus, stiu ca fac parte dintr-o "minoritate" pentru ca nu am gasit vreun Topic sau macar un POst care sa faca vreo referire la armele cu glont.

Cu respect,

Intradevar, cei care detin astfel de pistoale sunt putini dar subiectul a mai fost dezbatut sporadic pe ici pe colo si bineinteles intr-un alt context. Restrictiile pentru astfel de arme sunt asa de mari incat primul lucru asupra caruia ar trebui sa ne lamuresti ar fi cum ai intrat in posesia ei, in ce conditii, ca poate ne mai inmultim dupa aia. In alta ordine de idei sa o stapanesti cu placere!
cristib

Postby macarici » Fri Sep 14, 2007 2:14 pm

Esti muritor de rand?Ca noi toti ceilalti?Sau faci parte din clasa"superioara"a celor care au toate drepturile.
Te intreb pt ca daca-i asa(esti muritor de rand :shock: ),e posibil ca inceputul sa fie facut.Bine,mai ramane bariera pretului prohibitiv al armelor cu glont.Nici cu cele pe bila de cauciuc nu mi-e rusine,ca tot scumpe sunt.
Subscriu la ce te-a intrebat cristib,cum ai intrat in posesia armei.De fapt,nu a armei,ca e logic ca ai cumparat-o,cum a fost aventura autorizatiei.
Sperand ca esti primul dintr-un lung sir de posesori de arme adevarate care vor activa pe acest forum,iti doresc sa nu fie nevoie s-o folosesti decat in poligon.Numai de bine!
Image
macarici

Postby Guest » Fri Sep 14, 2007 2:24 pm

Cat a costat?
Guest

Postby catalin_suzeanu » Fri Sep 14, 2007 3:04 pm

Salve...nu stiu ce sa inteleg prin "muritor de rand"...cel mult pot spune ca fac parte din categoria celor care au dreptul sa poarte si sa faca uz de o astfel de arma.Mai precis, sunt ofiter si actuala lege e mai permisibila incluzand pe langa demnitari si magistrati, inca cateva categorii ce pot sa achizitioneze, sa poarte si sa faca uz de o astfel de arma.

Povestea nu e atat de simpla.
Spuneam mai sus ca detin si o arma cu gaz.
Ca urmare a acestui fapt m-am dus cu permisul (pentru ca in legea veche se eliberau permisele port-arma si pentru gaz) ca sa-l vizez.
Nu mica mi-a fost uimirea cand (precizez ca am lipsit o buna bucata din tara, fiind in misiune, undeva, prin Europa, deci nu mai eram asa la curent cu noua lege; stiam de ea insa nu o aprofundasem) ofiterul care se ocupa de sectorul in care locuiesc, imi spune ca permisul se anuleaza si sa astept putin pana-mi scrie Certificatul de detinator...Si atunci a "iesit la suprafata" un mic orgoliu care m-a determinat sa iau atitudine..."Pai bine- zic- si acum...merg cu foaia asta A4 dupa mine?"...(nu vreau sa ascund faptul ca ma simteam bine cand, la un control de rutina, faceam in asa fel incat sa se vada..."PERMIS PORT-ARMA"...asta "rectificand-mi" oarecum pozitia in fata...acelui control...)
Ofiterul respectiv mi-a raspuns ca, mai nou, cf L295, permisul port-arma se mai elibereaza numai pentru armele letale: scurte cu glont sau vanatoare. Si, ca sa nu mai lungesc, am intrebat..."ce trebuie sa fac ca sa detin legal o astfel de arma?"...si acesta mi-a citat din lege dupa care, legitimandu-ma, i-am spus ca...sunt in "scripte"...Atunci a scos un formular-cerere pe care l-am completat si cu care, dupa aceea s-a dus la seful lui ca sa-l vizeze...Numai ca, la nici un minut s-a intors spunand ca..."sefu' vrea sa va vada"..Eee belea, am zis in gand...si merg cu acesta in biroul boss-ului, un tip uns cu toate alifiile.."Dl. Suzeanu, de ce vreti arma cu glont, ca vad ca aveti una cu gaz..."..."Si ce sa mai fac cu ea in ziua de azi?"..."adica cum"..ma intreaba acesta, usor contrariat...Si ii raspund.."Dupa cum vedeti in acte, detin din '96 pistol cu gaz...in 96 permisul pentru acestea se elibera la fel de greu cum se elibereaza azi pentru glont"..."adevarat" spune acesta..."insa-zice tot el- ce va impiedica sa luati cu bila?"..."faptul ca fenomenul infractionalitate a crescut si acest lucru este dovedit (tacit) de modalitatea usoara prin care acum poti cumpara un pistol cu gaz sau bila...ori, in aceasta situatie, care mai e avantajul meu in fata unui eventual agresor?"...a stat putin, dupa care a zis..."asa e...atat am vrut sa stiu"...si apoi s-a uitat pe cererea mea, mi-a recomandat sa-mi iau casa de valori de la Practiker (??) si cu factura acesteia, cu foaia de la Trezorerie, cu adeverinta de la serviciu (in care trebuia mentionat ca sunt ofiter si ca am pregatirea necesara pentru a folosi o astfel de arma) sa le depun si...primesc raspuns prin posta...
Asa am facut...am depus repede totul, adica asta se intampla marti iar joi sunam de la poarta la biroul respectiv, spunand ca...am dosarul in mana...
Si apoi asteapta...si asteapta...si asteapta...si...pana am primit un telefon (aici ii multumesc ofiterului respectiv ca nu a trimis prin posta raspunsul) prin care imi spunea ca dl Fatuloiu nu a fost de acord pentru ca nu reiese clar din adeverinta ce grad am, ce functie indeplinesc, (intr-un cuvant daca eram ofiter "pe bune" sau facut "la apelul bocancilor" cum se poarta de ceva vreme)...
Si alerga iar, ma "milogesc" de cei de la resurse umane sa-mi elibereze adeverinta din care sa reiasa exact ceea ce dorea "sefu' al mare" si...intr-un final...o depun si pe asta, ba mai mult, fac si o copie dupa legitimatie...si...astept iar..si iar astept...si...intr-un final....telefonul cu vestea buna...
"Dl Suzeanu..gata..e OK...haideti sa va dau hartiuta sa luati pistolasul si sa veniti cu el la mine, cu facturica si copie dupa aceasta ca sa va dau permisul"

Si..."dupa lupte seculare care au durat...2 luni" am reusit ca pe 11 septembrie sa devin posesor al unei arme ... cu adevarat arma, in care pot sa-mi pun baza in caz de o reala necesitate...
Cam asta-i povestioara...
Acum...nu stiu in ce categorie ma plasati insa...chiar am luptat pentru acest permis...

Cu stima,

Catalin Suzeanu
catalin_suzeanu

Postby catalin_suzeanu » Fri Sep 14, 2007 3:06 pm

Guest wrote:Cat a costat?

30 milioane, ultimul la acest pret...ca incepand cu "urmatorul" pretul a "sarit" la...33 mil.
catalin_suzeanu

Postby cristib » Fri Sep 14, 2007 3:41 pm

Acum cred ca o sa intelegeti de ce nu ati gasit informatii despre arme letale pe aici.Noi am trecut cam prin aceleasi chinuri dar pentru o arma cu gaz sau bila da cauciuc.O parte dintre pasionatii de pe aici suntem studenti , altii lucreaza pe la diferite firme cu diverse profiluri de activitate, am vazut si profesori care cumparau arme dar conform impartirii facute de scumpul nostru stat categoriile enumerate de mine nu pot avea acces la o arma cu glont. Asa ca pana sa mai intre si alti ofiteri pe aici ramaneti singura sursa care sa ne delecteze cu informatii , fotografii, eventual teste dar nu stiu daca mai e cazul, etc.
cristib

Postby catalin_suzeanu » Fri Sep 14, 2007 4:09 pm

cristib wrote:Acum cred ca o sa intelegeti de ce nu ati gasit informatii despre arme letale pe aici.Noi am trecut cam prin aceleasi chinuri dar pentru o arma cu gaz sau bila da cauciuc.O parte dintre pasionatii de pe aici suntem studenti , altii lucreaza pe la diferite firme cu diverse profiluri de activitate, am vazut si profesori care cumparau arme dar conform impartirii facute de scumpul nostru stat categoriile enumerate de mine nu pot avea acces la o arma cu glont. Asa ca pana sa mai intre si alti ofiteri pe aici ramaneti singura sursa care sa ne delecteze cu informatii , fotografii, eventual teste dar nu stiu daca mai e cazul, etc.

:(...imi pare rau...chiar nu consider ca as avea vreo vina...Din cele relatate de mine se poate desprinde ca ...m-am luptat cu sistemul (daca era sa o las balta...ramaneam la stadiul de...o noua cerere pentru glont refuzata)...dar am avut ambitie si nu m-am lasat...
E trist ce spui...dar din pacate cam asta e adevarul..:(
Referitor la alte informatii...o sa merg cat de curand in poligon sa vad "jucaria" pe viu cum lucreaza insa intentionez sa-mi cumpar si un numar de blank-uri pe care sa le pun in fata celor cu glont pentru a limita..."pagubele"...
Nu ma simt "altfel" insa...parca mi-a revenit starea de siguranta pe care am avut-o in perioada imediat urmatoare achizitiei pistolului cu gaz...
(tare eram necajit cand vedeam tot felul de reportaje in care unul sau altul, doar prin simplul fapt ca i se parea ca te uiti mai crucis...scotea pistolul cu bile...si POC...iti "frigea" una intre coaste de erai vanat o saptamana...)
Oricum, imi doresc sa nu am nevoie de pistol nici macar cat am avut nevoie de cel cu gaz...
(ca am avut nevoie, insa intr-o perioada cand inca agresorii dadeau inapoi daca scoteai de sub haina sau din borseta un pistol..fie el si pe gaz)

Cu bine...
catalin_suzeanu

Postby cristib » Fri Sep 14, 2007 4:24 pm

catalin_suzeanu wrote:
cristib wrote:Acum cred ca o sa intelegeti de ce nu ati gasit informatii despre arme letale pe aici.Noi am trecut cam prin aceleasi chinuri dar pentru o arma cu gaz sau bila da cauciuc.O parte dintre pasionatii de pe aici suntem studenti , altii lucreaza pe la diferite firme cu diverse profiluri de activitate, am vazut si profesori care cumparau arme dar conform impartirii facute de scumpul nostru stat categoriile enumerate de mine nu pot avea acces la o arma cu glont. Asa ca pana sa mai intre si alti ofiteri pe aici ramaneti singura sursa care sa ne delecteze cu informatii , fotografii, eventual teste dar nu stiu daca mai e cazul, etc.

:(...imi pare rau...chiar nu consider ca as avea vreo vina...Din cele relatate de mine se poate desprinde ca ...m-am luptat cu sistemul (daca era sa o las balta...ramaneam la stadiul de...o noua cerere pentru glont refuzata)...dar am avut ambitie si nu m-am lasat...
E trist ce spui...dar din pacate cam asta e adevarul..:(
Referitor la alte informatii...o sa merg cat de curand in poligon sa vad "jucaria" pe viu cum lucreaza insa intentionez sa-mi cumpar si un numar de blank-uri pe care sa le pun in fata celor cu glont pentru a limita..."pagubele"...
Nu ma simt "altfel" insa...parca mi-a revenit starea de siguranta pe care am avut-o in perioada imediat urmatoare achizitiei pistolului cu gaz...
(tare eram necajit cand vedeam tot felul de reportaje in care unul sau altul, doar prin simplul fapt ca i se parea ca te uiti mai crucis...scotea pistolul cu bile...si POC...iti "frigea" una intre coaste de erai vanat o saptamana...)
Oricum, imi doresc sa nu am nevoie de pistol nici macar cat am avut nevoie de cel cu gaz...
(ca am avut nevoie, insa intr-o perioada cand inca agresorii dadeau inapoi daca scoteai de sub haina sau din borseta un pistol..fie el si pe gaz)

Cu bine...

Nu am ce face si trebuie sa vorbim ca si cum am fi in doua tabere diferite. Deci....noi tabara civila oricat ne-am bate cu sistemul dupa legea actuala in veci nu o sa pupam o jucarie de asta.Ne bucuram ca avem acces la astea cu bila si daca ai citit pe aici cat de cat unii au stors tot din astfel de arme. Intrebari de genul, cand o sa avem si noi acces la pistoale adevarate s-au pus mereu dar sunau mai mult a melancolie si a neputinta.Poate se vor schimba vremurile si se va acorda mai multa incredere omului cinstit care isi doreste asa ceva. Pana in coada aici se rezuma totul. Poate pt deliciul nostru poti pune niste poze cu arma si eventual cu contracandidatele din care a fost aleasa.
cristib

Postby sorin mok » Sun Sep 16, 2007 4:00 pm

Sunt teribil de curios sa aflu, daca e posibil, pozitia dvs.punctuala (ca ofiter si posesor de pistol) la intrebarea: Ar fi bine ca orice cetatean sa aiba acces la arma scurta cu glont?
Unde "bine" poate avea ce acceptiune doriti dvs.
sorin mok

Postby catalin_suzeanu » Sun Sep 16, 2007 5:02 pm

sorin mok wrote:Sunt teribil de curios sa aflu, daca e posibil, pozitia dvs.punctuala (ca ofiter si posesor de pistol) la intrebarea: Ar fi bine ca orice cetatean sa aiba acces la arma scurta cu glont?
Unde "bine" poate avea ce acceptiune doriti dvs.

In primul rand as vrea ca raspunsul meu sa fie considerat intai ca venind din partea unui cetatean si apoi al unui ofiter, obisnuit cu astfel de "jucarioare"...
Personal cred ca ar trebui modificat continutul atr.14, alin.2 din legea 295/2004 unde dupa cum bine stiti este "privilegiata" doar o anumita categorie sa aiba acces la arma scurta cu glont.
De ce cred asta? Motivul e destul de simplu: orice "membru" al categoriilor privilegiate este in primul rand om...si ca om este supus greselii...
Nu vreau sa amintesc aici cate din persoanele care "au dreptul sa achizitioneze, sa poarte si sa foloseasca" arma scurta cu glont au un comportament nu tocmai...ortodox...fapt ce-l poate determina la un moment dat sa faca uz de arma nejustificat...
Sunt destule situatii in care, politist activ a mers cu arma acasa si a "mitraliat" intreaga familie..dupa care, fie s-a sinucis, fie a inceput sa traga ca nebunul in colegii veniti sa-l imobilizeze...
Ofiteri sau subofiteri ai armatei care la fel ca politistul de mai sus, s-a razbunat pe sotia infidela ucigand-o atat pe ea cat si pe amantul acesteia...
Si lista ar putea continua...
A purta legal o astfel de arma implica o responsabilitate la fel de mare ca cea pe care o ai atunci cand la brau, sub brat sau chiar in casa, ai o arma...cu gaz...Este letala si aceasta daca o bagi in gura si tragi, daca tragi spre fata omului sub 1 m...etc...Scrie clar in instructiunile acesteia!!
Ca urmare a acestui fapt cred ca autorizarea portului si uzului cu o astfel de arma poate sa se faca in conditiile similare cu ale unei arme neletale.
Oricum, cine are ganduri necurate cu o astfel de arma nu o va folosi pe cea care se afla inscrisa in "n" registre pentru ca "amprenta" acesteia il va da de gol imediat...asa ca ultima categorie (a infractorilor) s-a inarmat, se inarmeaza si se va inarma intotdeauna pe alte cai decat...cele legale....
DA...consider ca orice cetatean roman are dreptul sa achizitioneze, sa poarte si sa faca uz de o arma scurta cu glont in conditiile legale....
De altfel se poate desprinde si din randurile posturilo mele de mai sus ca sunt pentru asta si nu impotriva deoarece , cum am raspuns intrebarii mai marelui politist, fenomenul infractional a luat aploare fiind de multe ori victime, chiar si colaterale, ale acestuia...

In speranta ca cele spuse de mine mai sus au fost intelese corect nu fac decat sa astept, ca si voi, ziua cand orice cetatean respectabil va putea merge la un magazin de profil sa-si achizitioneze o "jucarioara" ce vreodata ii va salva cu siguranta viata lui sau a celor dragi lui...

Cu respect,

Cata
Pistol "BUL M-5 Ultra-X" cal.9mm (cartus cu glont)-2009
Pistol "Glock G26" cal.9mm (cartus CQT-teflon)-2007
Revolver "Reck Cobra" cal.380 knall (cartus cu gaz)-1996 (perioada cand bila era interzisa)
catalin_suzeanu

Postby Guest » Sun Sep 16, 2007 9:19 pm

Sentimentul de frustrare pe care il simtim noi, categoriile ( sesizati cum suna) neprivilegiate in a-si apara viata si proprietatea, provine din felul in care aceasta lege impune privilegiul. Mesajul transmis este ca viata noastra, chiar daca suntem onesti,responsabili si platitori de impozite, este mai putin importanta in ochii acelora care au facut legea. Observati ca acele categorii privilegiate din lege sunt tocmai cele care au conceput-o si votat-o.
Observati ca pana si dvs, ati fost privit cu suspiciune cand ati facut asa o cerere pentru o arma , care, a fost conceputa din proiectare ca o arma letala defensiva. De cand a ajuns apararea vietii orcarui cetatean roman un privilegiu administrativ? Viata e data si cantarita pe criteriul meseriei sau functiei? Eu cred ca si viata mea e la fel de importanta ca a dvs sau a lui , sa zicem, Fatuloiu. De ce mie mi se ia dreptul de a mi-o apara? De ce nu mi se ia si dreptul de a plati impozitele? :D
Iluzia protectiei personale a fost insinuata de acei domni prin inventarea categoriei de autoaparare, peste cea de aparare, prin deschiderea accesului la acele "arme" care nu pot rani serios nici o pisica. Mai nou, accesul la ele va fi restrictionat iarasi( dar nici o restrictie la categoriile privilegiate :wink: )
Eu ma bucur ca dvs ati putut sa deveniti posesorul unui pistol detinut in proprietate privata in Romania. Sper sa convingeti cati mai multi din colegii dvs sa va urmeze calea. Nu uitati ca cele aprox 320 de pistoale cu glont detinute de persoane private la noi, fac ca dvs sa treceti pe langa vreo 62500 de persoane pana veti gasi pe altul cu acelasi drept ca al dvs
Va asteptam si pe www.anca.com.ro
Cu stima
Guest

Postby Janko » Mon Sep 17, 2007 11:48 am

Salut,
inafara de faptul ca legea este foarte restrictiva in privinta armelor letale, si preturile sunt pe masura. 3000 de RON este un pret foarte exagerat pentru o arma scurta. M-am uitat la stiri pe un post din Slovacia si acolo au spus ca in viitorul apropiat vor fi nevoiti sa schimbe toate pistoalele din dotarea politiei, deoarce infractorii sunt mult mai bine dotati decat politia. actual politia are un model de arma din anul 1981. Si o arma noua, mult mai eficienta ( nu s-a pomenit modelul) va costa 15000 de coroane ceea ce inseamna 420eur. Pana la 3000 de RON este exact binecunoscuta acciza de 100%. Apropo dl. Catalin, cat costa un cartus cu glont? pentru ca din nou, cele cu bila sunt foarte scumpe.
Cu bine...
Walther PP Cal. 10X22T
Janko

Postby macarici » Tue Sep 18, 2007 1:07 pm

catalin_suzeanu wrote:
Acum...nu stiu in ce categorie ma plasati insa...chiar am luptat pentru acest permis...

Cu stima,

Catalin Suzeanu

Iti spun eu:in nici un caz "muritor de rand".
Faptul ca esti ofiter,iti da anumite privilegii.In ceea ce priveste arma,bineinteles.
Am fost azi la politie sa iau notificare pentru un pistol pe bila.Nici o problema!Cand am adus vorba de pistol cu glont,prima intrebare a fost daca sunt cadru militar.Daca nu sunt,n-am voie!Probabil ca sunt o subspecie.Ofiterul de la arme n-are nici o vina.Chiar am apreciat felul de a fi,diferit de al militienilor de dinainte.
Concluzia:eu sunt muritor de rand,iar tu esti un semizeu.Tot e bine,daca intind mana pot sa te ating.Macar atat deocamdata.Poate cand or disparea comunistii din parlament vor veni si vremuri mai bune.Pana atunci sunt un potential infractor.
Pentru atestatul de colectionar,trebuie sa fiu inscris in a.n.c.a.,ca prima faza.Nu-i bai,chiar vreau.Dar daca vreau sa ma duc in poligon sa trag cu vreo arma de colectie,n-am voie.Nici cu notificare de la politie.Asa mi-a zis.Eu cred ca sunt mari lacune in legea asta a armelor.
Image
macarici

Postby catalin_suzeanu » Tue Sep 18, 2007 1:10 pm

Janko wrote:Apropo dl. Catalin, cat costa un cartus cu glont? pentru ca din nou, cele cu bila sunt foarte scumpe.
Cu bine...

Pretul unui cartus cu glont 9x19 SP Luger Sellier&Bellot este 14.000 lei, mai exact o cutie cu 50 cartuse costa 700.000 lei.
Gasesti specificatiile acestora la urmatoarea adresa:
http://www.sellier-bellot.cz/pistol-and ... ?product=9 ,
in tabel modelul este "9 mm LUGER / 9 mm PARA SB31065 SP" iar cartusul achizitionat de la Arrow este ultimul din dreapta, cel de langa cutie.
Se poate observa, din fotografie, forma tronconica a glontului (foarte apropiata de cea a armelor puternice, nu boanta ca la cartusele cu glont obisnuit) ceea ce-i imprima glontului (alaturi de cantitatea de material exploziv din cartus) o viteza mai mare, cat si posibilitatea de a penetra mai usor tinta spre care se deplaseaza.
In practica, orificiul lasat in tinta de catre glontul cartusului Luger SP/SB31065, (SP fiind prescurtarea "Soft Point") este mult mai mic decat cel lasat de un glont bont (care mai mult "sparge" decat sa patrunda).

Referiri la acest tip de glont SP (Bullet SP),poti gasi aici:
http://www.sellier-bellot.cz/pistol-and ... ullets.php

Daca mai ai intrebari si cunosc raspunsul acestora, cu placere il voi posta...

Cata
Pistol "BUL M-5 Ultra-X" cal.9mm (cartus cu glont)-2009
Pistol "Glock G26" cal.9mm (cartus CQT-teflon)-2007
Revolver "Reck Cobra" cal.380 knall (cartus cu gaz)-1996 (perioada cand bila era interzisa)
catalin_suzeanu

Next

Return to Discutii diverse