Acte achizitionare arma AC

Intrebari cu caracter general despre armele cu aer comprimat.

Moderators: Alin C., radu.b, Administrator

Acte achizitionare arma AC

Postby kog » Wed Dec 15, 2010 4:18 pm

Sunt in ceata rau de tot. De cand s-a schimbat legislatia nu mai inteleg nimic. Care e treaba cu armele AC legale si cele ilegale? Care e diferenta (in legislatie) dintre una cu o viteza de sub 220m/s si una peste? De ce fel de acte e nevoie pentru una si de ce fel de acte e nevoie pentru alta? Am mai citit pe aici pe forum si am vazut ca trebuie permis de port arma in toata regula pentru a detine orice fel de arma cu aer comprimat, e adevarat? Am mai vazut ca trebuie permis inclusiv pentru arcuri cu sageti. Si mai ciudat ca ai voie sa detii un numar limitat de proiectile, adica daca ma prinde politistul cu mai multe sageti de cat am voie ma amendeaza? Am citit legea si m-a bagat in ceata rau de tot, cu dulapuri securizate si pastrarea armei si munitiei in compartimente diferite cu lacate diferite etc. Chiar asa sta treaba? As vrea sa imi cumpar o arma cu aer comprimat, dar legea ma descurajeaza rau de tot.
kog

Re: Acte achizitionare arma AC

Postby Safe&Sound » Wed Dec 15, 2010 5:36 pm

Armele cu aer comprimat care dezvolta viteze peste 220m/s sunt ilegale in Romania asadar nu pot fi detinute fara sa iti asigure daca esti depistat si un dosar penal pentru incalcarea regimului armelor si munitiei. Toate celelalte arme cu aer comprimat (pusti, pistoale) care dezvolta viteze ale alicei sub 220m/s pot fi detinute si folosite doar pentru tir sportiv in conditiile legii armelor adica, in baza unui permis de arma tip B. Daca numarul de proiectile(munitie) pe care il permite legea sa fie detinut in cazul armelor supuse autorizarii este depasit vei fi norocos daca scapi doar cu o amenda, stiu ca in cazul alicelor pentru armele ac a fost modificat acest numar pentru ca in trecut ne aflam in situatia aberanta in care aveai voie sa detii max 100 de alice pe fiecare arma ac detinuta (maxim doua arme)
Pentru toate armele detinute in baza permisului tip B trebuie sa existe la domiciliul posesorului dulap metalic sau seif dupa caz, cu doua sisteme independente de incuiere. Munitia se pastreaza in acelasi seif sau dulap metalic dar intr-o cutie metalica asigurata cu un sistem de incuiere separat de cel al seifului sau dulapului metalic in care se afla.

Citeste legea cu mai multa atentie si cu mai multa rabdare si vei afla tot ce vrei sa stii acolo, cunoasterea temeinica a pasajelor din lege care ii privesc pe posesorii de arme este primul pas si poate cel mai important atunci cand te decizi sa achizitionezi o arma. Procedura obtinerii permisului tip B si a autorizatiei de cumparare a unei arme o gasesti tot in lege iar pasajele din lege care te intereseaza sunt selectate pe site-ul Politiei Capitalei.
Daca si dupa un studiu mai atent al legii mai ai nelamuriri, revino aici si pune intrebari atent structurate si sunt convins ca vei gasi oameni care iti vor raspunde cu placere.

Succes!
Safe&Sound

Postby kog » Wed Dec 15, 2010 5:48 pm

sunt lamurit acum, nu eram sigur despre dulapul metalic, stiam ca se aplica doar la armele de vantoare care trebuie tinute desfacute, jumate intr-o parte, jumate in alta si munitia separat.
kog

Postby Cipri » Wed Dec 15, 2010 6:56 pm

Safe&Sound - nu vreau sa te contrazic dar eu am citit mai de curand prin lege si nu prea am vazut ca se face aceeasi referire si la armele neletale.
Uite aici am gasit si articolul despre care vorbim. Daca nu e corect, chiar astept contraziceri.

"Pastrarea armelor neletale
Art. 60. - Posesorii armelor neletale au obligatia sa ia toate masurile necesare pentru pastrarea
armelor la domiciliu sau resedinta, astfel incat sa nu permita accesul persoanelor neautorizate la
acestea si sa nu existe pericol de vatamare corporala accidentala."

kog - nu te lasa dezamagit, nu se merita sa te dai batut inainte sa incepi sa lupti. Sunt multi detinatori de AC, asa ca si tu poti la fel ca noi. Cum a zis si Safe&Sound, citeste legea inainte, iar daca ai nelamuriri, arunca aici o intrebare :)
Apropo, vezi ca exista un forum pentru AC www.clubairguns.ro .

Sanatate!
Weapon : Hatsan Mod. 125 ; Cal 5.5 ; Quattro Trigger ; SAS.
Optics : Optima 1x40 RedDot ; Tasco 4x20 ; Tasco 3-9x32 AoE.

Guardian : Fort 17R 9mm PA
Cipri

Postby Safe&Sound » Wed Dec 15, 2010 9:21 pm

Cipri wrote:Safe&Sound - nu vreau sa te contrazic dar eu am citit mai de curand prin lege si nu prea am vazut ca se face aceeasi referire si la armele neletale.
Uite aici am gasit si articolul despre care vorbim. Daca nu e corect, chiar astept contraziceri.

"Pastrarea armelor neletale
Art. 60. - Posesorii armelor neletale au obligatia sa ia toate masurile necesare pentru pastrarea
armelor la domiciliu sau resedinta, astfel incat sa nu permita accesul persoanelor neautorizate la
acestea si sa nu existe pericol de vatamare corporala accidentala."

As zice ca in interpretarea "lor", prin extensie, in "categoria neletalelor" intra toate armele din cat. E.
Desi nici eu nu am cunostinta de vreo modificare a art. 60 din L295, totusi stiu ca mie nu mi-au eliberat permisul pana cand nu au venit la mine acasa doi politisti de la sectia de politie in raza careia am domiciliul iar acesti politisti mai intai au facut cercetari despre persoana mea, printre vecini apoi s-au asigurat ca am in casa seif si cutie metalica pentru munitie. Au facut apoi un raport pe care in plic sigilat mi l-au dat mie sa il duc la SAEST. Poate a fost un abuz, poate a fost vreo dispozitie interna, poate sunt normele metodologice de aplicare a legii interpretate cu exces de zel dar cu siguranta la vremea respectiva asta era practica. Asta se intampla prin dec. 2008
Safe&Sound

Postby Cipri » Wed Dec 15, 2010 10:19 pm

"Cate bordeie atatea obiceie", am mai auzit de la alt forumist si varianta asta. Acum depinde de localitatea/judetul unde te afli.
Eu spre exemplu, in Olt am intalnit unele persoane cumsecade la AEST, alte in schimb... nu.

Asta e, vechi militieni stau ascunsi :)
Sper ca si kog sa ia permisul de port-arma la fel de repede cum l-am luat eu :) Pot spune ca l-am luat repede, cu o amanare de vre-o 2 zile.

Sanatate!

Cipri

Postby kog » Thu Dec 16, 2010 10:08 pm

e mult prea frig sa pierd vremea pe la cozi, si sa fiu purtat de colo colo de politisti si sa alerg dupa atatea acte. Sper totusi ca la primavara sa imi fac curaj sa-l fac si pe asta, desi am oroare de birocratie
kog

Postby Cipri » Thu Dec 16, 2010 11:09 pm

Asta e unu` din motivele pentru care unii refuza sa-si mai faca un permis de port-arma, chiar si pentru un "plici" de AC.
Faci cum vrei, daca te dai batut e alegerea ta.

Sanatate!

Cipri

Postby Safe&Sound » Fri Dec 17, 2010 1:16 am

kog wrote:e mult prea frig sa pierd vremea pe la cozi, si sa fiu purtat de colo colo de politisti si sa alerg dupa atatea acte. Sper totusi ca la primavara sa imi fac curaj sa-l fac si pe asta, desi am oroare de birocratie

Daca le faci pe toate in ordinea in care trebuie nu vei pierde vremea deloc si nu te va purta nimeni pe drumuri. Fisa medicala o faci la o policlinica unde se fac si fisele pentru dosarul pentru examen auto si apoi mergi la politie cu dosarul complet si nu cred ca vei intampina probleme.
Safe&Sound

Return to Discutii diverse